Adrenalinin elekrtokimyasal tayini için nanokompozit temelli bir sensör hazırlanması
Preparation of a sensor based nanocomposite for electrochemical determination of adrenaline
- Tez No: 761068
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, elektrokimyasal olarak indirgenmiş grafen oksit ve NiO nanoparçacıklarından oluşan bir nanokompozit film ile modifiye edilmiş ekran baskılı elektrot (SPE) üzerine epinefrinin (EPI) hassas ve seçici tayini için yeni bir elektrokimyasal sensör (NiO-ERGO/SPE) hazırlanmıştır. Ni-ERGO nanoparçacıkları ile modifiye edilmiş SPE elektrot kullanılarak 0,1 M pH 7,4 fosfat tampon çözeltisi (PBS) içindeki EPI'nin elektrokimyasal cevabı, diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleriyle incelenmiştir. Yüzey modifiye, NiO-ERGO filminin yapısal ve elektrokimyasal karakterizasyonundan sonra, NiO ERGO/SPE'nin EPI oksidasyonuna yönelik DPV sinyallerinin sonuçlarına göre, 0,015 μM gözlenebilme sınırı ve 0,0806 μA μM−1 duyarlılık ile 0,025-175 μM (R2=0,9984) EPI, konsantrasyon aralığında doğrusal cevaplar göstermiştir. NiO-ERGO filmi, önceki raporlara kıyasla EPI tayini için iyi bir elektrokatalitik aktivite göstermiştir. Ni-ERGO filminin seçiciliği ayrıca çok geniş bir olası girişimsel madde ölçeğinde (askorbik asit, ürik asit, dopamin, laktik asit, fenil-alanin, tirozin, triptofan, Li+, Na+, K+, Ca+2 ve Zn+2) test edilmiştir. Ayrıca, önerilen sensörün gerçek numune analizi için uygulanabilirliğini değerlendirmek için, farmasötik numunelerde EPI'nin belirlenmesi için NiO-ERGO/SPE başarıyla kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a new electrochemical sensor (NiO-ERGO/SPE) for sensitive and selective detection of epinephrine (EPI) on the screen-printed electrode (SPE) which is modified with a nanocomposite film consisting of electrochemically reduced graphene oxide and NiO nanoparticles. The electrochemical response of EPI in 0.1 M pH 7.4 phosphate buffer solution (PBS) using SPE electrode modified with Ni-ERGO nanoparticles was examined by differential pulse voltammetry (DPV) and cyclic voltammetry (CV) techniques. According to the results of DPV signals for EPI oxidation of NiO ERGO/SPE, after structural and electrochemical characterization of the surface-modified, NiO-ERGO film, 0.025-175 μM (R2 = 0. 9984) showed linear responses over the EPI concentration range. NiO-ERGO film showed good electrocatalytic activity for EPI determination compared to previous reports. The selectivity of NiO-ERGO film was also tested on a very wide scale of possible interferents (ascorbic acid, uric acid, dopamine, lactic acid, phenyl-alanine, tyrosine, tryptophan, Li+, Na+, K+, Ca2+, and Zn2+). Moreover, to evaluate the applicability of the proposed sensor for real sample analysis, NiO-ERGO/SPE was successfully utilized for the determination of EPI in pharmaceutical samples.