Ekonomik problemlerin çözümünde oyun kuramının yeri: Finansal piyasalarda bir uygulama
An Importance of game theory in the solve of economic problems: An application in financial markets
  1. Tez No: 72813
  2. Yazar: TUNCER ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke ekonomileri için temel amaç ekonomik büyüme - kalkınma hedefinin yanısıra gelir dağılımı dengesizliklerini gidererek üretimde ve tüketimde ekonomik etkinliği sağlamaktır. Bu amacın gerçekleşmesi, üretim kapasitesindeki genişlemeler yoluyla üretim artışlarıyla olanaklıdır. Üretim artışlarının kaynağı yatırımlar, yatırımların kaynağı ise bireysel tasarruflardır. Ekonomilerde bireysel tasarruflann yatırımlara kanalize edilmesi finansal piyasalar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Fon arz ve talebinin bir araya gelmesiyle oluşan finansal piyasalar bir yandan yatırımcısına oldukça yüksek kazançlar sağlayarak tasarruflar için özendirici olurken, diğer yandan da sermayenin tabana yayılmasıyla gelir dağılımı dengesizliklerini giderme amacına da hizmet etmektedir. Finansal piyasalar bu ekonomik işlevlerini yerine getirirken enflasyon oram, işsizlik oram, hızlı nüfus artışı vb. gibi bir çok sosyo-ekonomik değişkenin etkisi altında kalmaktadırlar. Bu durum belirsizlik ve riski de beraberinde getirmektedir. Finansal piyasalardaki ekonomik kararlar belirsizlik ve risk altında alman etkileşimli kararlar olmaktadır. Bilinen kantitatif karar verme teknikleri çoğu kez bu etkileşimi dikkate almazlar. Belirsizlik ve risk altında etkileşimli karar almaya yönelik yaklaşım oyun kuramıdır. Oyun kuramı, rakip hangi stratejiyi seçerse seçsin, kazanç sözkonusuysa maksimumu, kayıp sözkonusuysa minimumu veren optimal strateji ya da strateji kombinasyonu ne olmalıdır? sorusunun yanıtını vermektedir. Çalışmamızda, finansal karar verme oyun kuramı yaklaşımıyla incelenmektedir. Finansal kararlar, yatırımcının piyasaya (doğaya) karşı oynadığı iki kişilik sıfır toplamlı oyun mantığıyla incelenmektedir. Belli dönemler itibariyle yatırımcı açısından riski minimize eden portföyler belirlenmektedir. Ardından hedeflenen belli getiri düzeylerinde oluşması gereken portföyler ve riskleri hesaplanmaktadır. Yatırımcının söz konusu portföyler arasındaki tercihi (risk-getiri ödünlemesi) kayıtsızlık analizi yaklaşımıyla incelenmektedir. Ayrıca oyun kuramının ekonomik alandaki diğer uygulamalarına da yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main target in the developed or developing countries, is to provide economical efficiency in production and consumption. It happens by means of economic growth and decreasing unequilibrium of Income distribution. To solve these problems we need to increase the capacity of production. The source of investments are personal savings. The personal savings are directed to investments by the financial markets in economics. The financial markets where supply and demand of fund meet, are attractive for the savers. Because it provides very high profits. To decrease unequility of income distribution we should help to increase the number of stockholders. But this effected by some economical factor such as inflation rate, unemployment rate, rate of population increase etc. These conditions gives financial risk and uncertainity to these markets. So, economical decisions in this market, are given under risk and uncertainity and they effect eachother. Game theory is a main approach to decision under risk and uncertainity. Game theory gives us the answer of the question“what the optimal strategy must be for the invester”. The game theory gives us the optimal strategy as a maximum profit / or minimum losses for each invester. In this paper, the financial decisions of investers are analysed by the game theory approach. For financial decision, each game is defined as a two person zero - sum game which is played against the nature by the investor. The portfolios with minimum risk, are defined for certain period. And than, in given profit level, the portfolio with minimum risk are determined by means of game theory. Finally the invester' s decision is examined with approaches of indifference curve analysis. Also some economic applications of game theory are summarized in this study and some future application areas of game theory in financial decisions are explained.