Örgüt-birey uyumunun sağlanmasında personel seçimi ve sosyalleşmenin önemi
The Importance of selection and socilization in person-organization fit
  1. Tez No: 72812
  2. Yazar: GÜLEM İSHAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KATRİNLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bireyler yaşamlarının çok önemli bir bölümünü işyerlerinde geçirmektedirler. Bu büyük zaman dilimi içerisinde maximum mutluluğun ve tatminin sağlanması için her bireyin yapmakta» çok hoşlandığı bir işinin ve üyesi olmaktan mutluluk duyduğu bir örgütün olması gerekmektedir. Çalışanların örgütleri ile bütünleşmeleri ancak bireylerin o örgütte işe başlayana kadar oluşturduktan değer yargılarının, inanç ve düşünce sistemlerinin, davranış biçimlerinin ; örgütte çalışanların çoğunluğu tarafından benimsenip, paylaşılan örgütün kültürünü oluşturan değerler ile olabildiğince paralellik göstermesine bağlıdır.“Örgüt - birey uyumu”olarak tanımlanan bu kavram bireysel değerler ile örgütsel çerlerin uyum haini gösterea bir olgudur, örgüt - birey uyumu kavramı, çalışanların yalnızca yapacakları işler ile değil ; içinde çalışacağı örgüt ile de uyumlu olmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Personel seçimi ve örgütsel sosyalleşme örgüt - birey uyumunun örgütlerde sağlanması açısından çok önemli iki süreçtir. Örgütler işe eleman seçerken örgütün kültürüne uyum sağlayacak bireyleri istihdam etmeyi ve çalışanlarını örgüt kültürüne uyum sağlayabilmeleri için sosyalleştirmeyi amaçlamalıdırlar. Ancak böylelikle örgüt - birey uyumunun varlığından söz edilebilir.Bu çalışmada örgüt - birey uyumu kavramı ve bu kavramı etkileyen ve bu kavramdan etkilenen öğeler teorik olarak incelenecek ve konu ile ilgili bir araştırma çeşitli örgütlerde çalışan personele uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People spend most of their time at work. Jn order to receive maximum happiness and satisfaction in this vast period of time one needs to have a job which he / she likes the most and feel the happiness to become a part of that organization. The person's integration to the organization which he works depends on his personal values, beliefs, and judgements which were established before starting to work in that particular organization. As long as these values, judgements and beliefs are shared of the most of the people in that organization person - organization fit would be realized. The person - organization fit can also be defined as the harmonization of the personal and the organizational values. Person - organization fit would emphasize the importance of not only the specific job that he is responsible to do, but also fitness to the rest of the organization which he would be working at. Personnel selection and organizational socialization are two crucial processes for person - organization fit. While selecting personnel; organization should employ the ones who are able to fit the organizational culture. Through organizational socialization this goal can be reached also. In this study, person - organization fit concept and the factors that are effects and influenced from the concept will be theoretically investigated. The research will be conducted on various organizations.