Satış noktasından elektronik fon transfer sistemi (EFTPOS) ve hukuki niteliği
Elektronic funds transfer from the point of sale and its legal structure
- Tez No: 72815
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN BAŞTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 608
Özet
IV ÖZET SATIŞ NOKTASINDAN ELEKTRONİK FON TRANSFER SİSTEMİ VE HUKUKİ NİTELİĞİ Tam adı Elerctronic Funds Transfer From the Point of Sale olan ancak bankacılar arasında yaaygın olarak POS kısaltması ile anılan sistemin hukuki niteliği, tezin konusunu oluşturmaktadır. POS elektronik bir ödeme sistemidir. Bu sistemlerde perakende satış yerlerinde veya hizmetin ifa edildiği yerlerde (satıcılarda), nakit kullanılmaksızın, plastik kartlar aracılığıyla otomatik terminallerde yapılan işlemlerin bedellerinin ödenmesi kast edilmektedir. Yani bir POS ödemesinden söz edebilmek için, ödemenin kartla ve nakit kullanılmaksızın yapılması ve elektronik yolla gerçekleştirilmesi şarttır. Bazı durumlarda kart hamilinin işlem yaparken PIN (Personal Identification Number) kullanması da gerekir. POS sisteminin teknik özellikleri ve kullanılan kartlar ile ülkemizdeki gelişimi tezin birinci bölümünde incelenmiştir. POS işlemi hukuki niteliği itibariyle bir havaledir. Çünkü kart hamili, kartını kullanmakla, bankaya üye işyerine olan borcunu ödeme, buna karşılık üye işyerine de bu ödemeyi kabul etme yetkisi vermektedir. Bu havale ilişkisi ve POS ilişkisinin havale olarak yorumlanmasının sonuçlan ikinci bölümün konusunu teşkil etmektedir. POS kullanılmakla ortaya bir üçlü ilişki ortaya çıkmaktadır. Bu ilişkilerden dolayı tarafların hakları ve yükümlülükleri sözleşmelerle düzenlenmiştir. Bu sözleşmelerden doğan hak ve yükümlülükler ile sözleşmelerin hukuki nitelikleri tezin üçüncü bölümünde ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümü ise, POS işlemine özgü rizikolara ayrılmıştır. POS işleminde kart kullanıldığı için, kullanılan kart çalmabilir, kaybedilebilir ya da üçüncü bir kişi tarafından sahtesi yapılabilir. Böyle kartların POS sisteminde kullanılması durumunda, ortaya çıkan zarara kimin katlanması gerektiği bu bölümün konusunu oluşturmaktadır. Ayrıca POS sistemi elektronik bir sistem olduğundan arızalanabilir. Dolayısıyla işlem gerçekleştirilemeyebilir. Bundan dolayı gerek satıcının, gerek kart hamilinin birzararı ortaya çıkabilir. Bu zarara kimin katlanması gerektiği de ayrıntılı olarak incelenmektedir. Tezin son bölümü sözleşme ilişkilerinin sona ermesine ayrılmıştır. Kart hamili ve satıcı arasındaki sözleşme ilişkisi özel bir durum göstermez. Onun sona ermesinde Borçlar Kanunu'ndaki ilkeler uygulanır. Buna karşılık bankanın kart hamili ve satıcı arasındaki ilişkiler ise tamamen POS işlemine özgü nedenlerle sona erer. Sona erme sebeplerinin neler olduğu tespit edilirken özellikle bunların sürekli bir borç ilişkisi teşkil ettiği dikkate alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ELECTRONIC FUNDS TRANSFER FROM THE POINT OF SALE AND ITS LEGAL STRUCTURE The main theme of this dissertation is“Electronic Funds Transfer from the Point of Sale”, which is being commonly known among the bankers with the abbreviation POS and its legal structure. POS is an electronic system of payment. Such systems are concerned with the transactions which are being fullfilled on authomatic terminals with the help of plastic cards and without cash. A POS-payment requires that the payment is being made with the card and without cash and occurs in a electronic manner. However, in some cases the cardholder should use PIN (Personal Identification Number) by the transaction. The technical structure of the POS-System and its achievement in our country are studied in the first part of this dissertation. POS-transaction can be legally qualified as a“remittance”. Because the cardholder who is using the card is giving authority to the bank to pay to the member firm and the member firm to accept this payment. This“remittance”relationship and the results arising from the interpretation of the POS-relationship as a“remittance”are the topics of the second part of this dissertation. The POS creates a relationship between three. The rights and duties of the parties concerning this relationship are regulated in the contracts. The rights and duties arising from this contracts are studied in the third part of this dissertation. In the fourth part of this dissertation are the risks relating to the POS- transaction studied. While the card is being used by the POS-transaction, it can be stolen, lost or forgered by a third person. If such cards are used in the POS-System, the problem may arise who will be liable for damages resulting from such actions. While the POS-system is an electronic system, it can be defected and the transaction can't be fullfilled. As a result of this, the seller and the cardholder can be damaged. It should be studied too who will be liable for such damages. In the last part of this dissertation is the termination of the contractual relationship studied. The contractual relationship between the cardholder and theseller does not include any speciality. The general principles in the Obligation Code are governing the termination of this contract. However, the termination of the relationship between the bank and the cardholder is being governed by the special rules about the POS-transaction. By the identification of the reasons for the termination of this relationship, it should be taken attention that this are continiously relationships.