Jain ve Pethe operatörlerinin integral formu ile yaklaşım
Approximation by integral form of Jain and Pethe operators
  1. Tez No: 728158
  2. Yazar: DUYGU YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜL İNCE İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde Deo ve Pratap tarafından çalışılan Jain ve Pethe operatörlerinin bir genellemesi olan JPDB operatörleri incelenmiştir. Girişte operatörlerin literatür geçmişi verilerek JPDB operatörlerinin ortaya çıkışı anlatılmıştır. İkinci bölümde ihtiyaç duyulan tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde JPDB operatörlerinin yakınsama hızı ikinci süreklilik modülü, Lipschitz-tip uzay ve Ditzian-Totik modülü yardımıyla hesaplanmıştır. Ayrıca bu operatörler için Voronovskaja tipi yaklaşım ve ağırlıklı yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölüm ise sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, JPDB operators, a generalization of Jain and Pethe operators studied by Deo and Pratap, are examined. In the introduction, the emergence of JPDB operators is explained by giving the literature history of the operators. In the second part, necessary definitions and concepts are given. In the third chapter, the convergence rate of the JPDB operators is calculated with the help of the second continuity module, Lipschitz-type space and Ditzian-Totik module. In addition, the Voronovskaja type approximation and weighted approximation properties for these operators are examined. The fourth part consists of the conclusion part.