İki değişkenli jain operatörü
Bivariate jain operator
- Tez No: 768169
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BAŞCANBAZ TUNCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, Jain operatörlerinin iki değişkenli duruma genişlemesi dikkate alınmıştır. İki değişkenli Jain operatörlerinin dizisi için; polinom ağırlıklı uzayda, ağırlıklı düzgün yaklaşım, Voronovskaja tipten bir teorem elde edilmiştir. Ayrıca, iki değişkenli fonksiyonlar için Lipschitz tipten bir sınıf tanımlanarak; bu sınıftan olan fonksiyonlara yaklaşımdaki hata için bir üst sınır elde edilmiştir. Benzer sonuç, klâsik Lipschitz sınıfındaki fonksiyonlar için de verilmiştir. Diğer taraftan, iki değişkenli Jain operatörlerinin bâzı şekil koruma özellikleri çalışılmıştır. Buna göre; her bir operatörün, iki değişkenli süreklilik modülünün özelliklerini koruduğu ve operatörün modifiye formunun; Lipschitz sürekli fonksiyonun derecesi ve katsayısını koruduğu gösterilmiştir. Son olarak, iki değişkenli Jain operatörlerinin dizisinin, konveks fonksiyon altında artmayan, olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bivariate extension of Jain operators are considered. For the sequence of bivariate Jain operators; weighted uniform approximation in a polynomial weighted space, a Voronovskaja type theorem are obtained. Moreover, by introducing a Lipschitz type class for functions of two variables, an upper estimate for the error of approximation of such functions is obtained. A similar result is also given for the functions belonging to the classical Lipschitz class. On the other hand, some shape properties of the bivariate Jain operators are studied. In this direction; it is proved that each operator preserves properties of modulus of continuity and also proved that the modified form of the operator preserves Lipschitz' constant and order of a Lipschitz continuous functions. Finally, it is obtained that the sequence of bivariate Jain operators is non-increasing under the convex function.