Sanayii işletmelerinde kalite maliyetlerinin raporlanması ve analizi
Reporting and analysis of quality costs in industrial businesses
- Tez No: 74576
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Ülkemizde bulunan işletmelerin, ürettikleri mamul ve hizmetleri iç ve dış piyasalara pazarlayabilmesi için ISO 9000 kalite güvencesi standartlarında yer alan kalite sistemleriyle ilgili bütün faaliyetleri uygulamaları gerektiği gerçeği gün geçtikçe artmaktadır. Ancak, bu gerekliliğin yerine getirilmesinde, kalite güvence belgesini alma düşüncesini ön planda tutma yerine, işletmede kalite sistemini öncelikle kurmak ve dolayısıyla kaliteli ve düşük maliyetli üretim yapmayı hedeflemek asıl amaç olmalıdır. Sanayii işletmelerinde kalite geliştirme çabalan beraberinde yeni maliyetler getirmektedir. Kalite maliyeti, ortaya çıkabilecek hataları önleme amacıyla yürütülen faaliyetlerin, planlı kalite muayenelerinin ve mamulün üretim aşamalarında veya müşteriye tesliminden sonra görülen hataların sonucunda ortaya çıkan maliyetlerdir. Başka bir ifadeyle, kalite maliyetleri, önleme maliyetleri, ölçme-değerleme maliyetleri, içsel başarısızlık maliyetleri ve dışsal başarısızlık maliyetleri şeklinde ortaya çıkmaktadırlar. Kalite maliyeti sisteminin bir parçası olarak, işletmeler, herbir faaliyetin kalite maliyetini özetlemeliler ve bu maliyetleri bir kalite maliyeti raporunda da birikti rmelidirler. Bu nedenle, bir rapor, kalite maliyet sisteminin belkemiği olmaktadır. Kalite maliyeti raporları, işletmenin bütçede belirlenen amaçlar doğrultusunda faaliyetlerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini, ne oranda gerçekleştiğini, ortaya çıkan sapmaları, bunların nedenlerini, alınması gereken önlemleri ve kalite geliştirme çalışmaları hakkında bilgi sağlamaya yönelik araçlardır. Kalite maliyetlerinin ölçümü, raporlanması ve sonuçta analiz edilmesi, üst yönetime kalite sisteminin işleyişi hakkında bilgi vermesi açısından oldukça önemlidir. Kalite maliyetlerinin analizi yapılarak yapılan hatalar belirlenmekte ve bunları doğuran nedenlerin ortadan kaldırılması için de gerekli önlemlerin önceden alınması sağlanmaktadır. Analiz sonuçları, yöneticilere alacakları kararlarda yol gösterici olmaktadır. Bira İşletmesinde, kalite maliyeti ve kalite maliyet sistemine ilişkin uygulamaya yer verildikten sonra, kalite maliyetlerinin raporlanması ve analizi yapılarak sanayii işletmelerinde kalite maliyetlerinin raporlanması ve analizinin nasıl yapıldığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is the fact that in the businesses of our country is necessary to use all activities related to quality systems which place ISO 9000 quality assurance standards for marketing the products and services to interior and exterior markets. But in the implementing of this necessity in spite of giving importance to take quality assurance document, it is the main goal to establish quality system in business and to aim for production in higher quality and in lower cost Trying of improving quality in industrial businesses brings in new costs. Quality cost is the results of the activities which are carried to prevent the errors during control of quality and product production and errors which are seen after giving the product to customers. In other words, it is seen as quality costs, prevention costs, appraisal costs, internal failure costs and external failure costs. Businesses must summarize quality cost of every activity and collect these costs inside a quality cost report as part of quality costs system. In this reason, a report is backbone of quality cost system. Quality cost reports are the devices which are related to whether a business realizes the activities given the goals of business budget or not, deviation from realizing the goals and reasons of these, measures which must be taken and obtaining information about quality improving studies. Measurement of quality costs and reporting of these, at the end analysis of these, is important because of giving information to managers about working of quality system. Doing analyze of quality costs determine errors and by this way it is obtained the measures early for removing the reasons. The result of analysis guides the decisions which are taken by managers. İn a Beer Business, quality cost and the practice related to quality cost is mentioned and reporting and analyzing of quality costs made and by making this is seen of how reporting and analyzing of quality costs in industrial businesses.