Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin uluslararası elektrik enerjisi talebine uygulanması: Delphi tekniğiyle Avrupa-Türkiye karşılaştırması
Application of geographical information systems to international electricity demand: Europe-Turkey comparison with delphi technique
  1. Tez No: 728173
  2. Yazar: HAZAL AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), coğrafi ve coğrafi olmayan verileri bir araya getiren, bu verilerin planlı bir şekilde toplanıp, yönetilip, yorumlanmasını sağlayan bir sistemler bütünüdür (Meaden ve Aguilar-Manjarrez, 2013;8-9). CBS, birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlar; haritacılık, lojistik, elektrik dağıtım şebeke yönetimi, sağlık, afet yönetimi, vb. alanlarıdır. Enerji kaynakları kullanışlarına göre, yenilenebilir ve yenilenemeyen enerji kaynakları; dönüştürülebilirliklerine göre ise birincil ve ikincil enerji kaynakları olarak sınıflandırılmaktadır. Bu çalışmada elektrik enerjisinin üretimi ve taleplerine CBS'nin etkileri Delphi tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Delphi tekniği, seçilmiş uzman bir grubun rasyonel bir yaklaşımla ortak görüşlerinin alınması sürecidir. Bu çalışmanın ilk turunda uzmanlara konuyla ilgili hazırlanmış açık uçlu sorular gönderilerek görüşleri alınmıştır. Yeterlilik alanları için hazırlanan 15 soru Türkiye ve Yurtdışında 'CBS ve Elektrik Enerjisi' ile ilgili çalışmaları olan akademisyenlere ve enerji sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan uzmanlara gönderilmiştir. İlk turda 9 kişiden cevap alınabilmiştir. İlk turda verilen cevaplar doğrultusunda 2. tur için anket soruları hazırlanmıştır. İkinci turdaki anket likert ölçeği ile değerlendirilmiştir İkinci tur Delphi anketi toplam 15 yeterlilik alanı ve 222 yeterlilik kriterlerinden oluşmuş ve toplam 8 kişiden geri dönüş alınabilmiştir. Türkiye'de yapılan ikinci tur Delphi anketinin sonucunda 167 tane yeterlilik kriterinde görüş birliği sağlanırken, Avrupa'ya uygulanan anketin sonucunda 156 tane yeterlilik kriterinde görüş birliği sağlanmıştır. Buna göre 3.tura gidilmesine gerek görülmemiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular ise SPSS programı ile analiz edilerek bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda Türkiye ve Avrupa'nın elektrik enerjisi üretiminde ve talebinde CBS'nin etkileri ortaya çıkarılmış ve bu alanda yapılacak daha sonraki araştırmalar için bir model oluşturulup isteyen araştırmacılara uygulanabilir bir içerik sunarak, mevcut durum ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Geographic Information Systems (GIS) is a system that brings together geographical and non-geographical data and ensures that these data are collected, managed and interpreted in a planned manner (Meaden and Aguilar-Manjarrez, 2013;8-9). GIS is used in many fields. Some of those; cartography, logistics, electricity distribution network management, health, disaster management and similar fields. Energy sources are classified as renewable and non-renewable energy sources according to their use; According to their recyclability, they are classified as primary and secondary energy sources. In this study, the effects of GIS on electrical energy production and demands were investigated using Delphi technique. Delphi technique is the process of obtaining the common views of a selected expert group with a rational approach. In the first round of this study, open-ended questions prepared on the subject were sent to the experts and their opinions were taken. 15 questions prepared for competency areas were sent to academicians who have studies on 'GIS and Electrical Energy' in Turkey and abroad, and experts working in companies operating in the energy sector. In the first round, 9 people answered. According to the answers given in the first round, survey questions were prepared for the second round. The questionnaire in the second round was evaluated with a Likert scale. The second round Delphi questionnaire consisted of a total of 15 proficiency areas and 222 proficiency criteria, and a total of 8 responses were received. As a result of the second round Delphi survey conducted in Turkey, consensus was achieved on 167 proficiency criteria, while consensus was reached on 156 proficiency criteria as a result of the survey applied to Europe. Accordingly, there was no need to go to the 3rd round. The findings obtained within the scope of the research were found by analyzing with the SPSS program. According to the results of the research, the effects of GIS and the current situation in electricity energy production and demand in Turkey and Europe have been revealed. In addition, a model has been created for future research and an applicable content has been tried to be presented to researchers who will work in this field.