Beyaz yakalı Y kuşağı çalışanlarında iş motivasyonunun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Şişecam çalışanları üzerine bir uygulama
The effect of work motivation on organizational commitment in white collar Y generation employees: A practice on Şişecam employees
- Tez No: 728172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İLGÜN KAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, beyaz yakalı y kuşağı çalışanlarında iş motivasyonunun örgütsel bağlılık üzerine olan etkisinin tespit edilerek, kişisel özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan bu araştırmanın örneklemi 260 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, çalışanların motivasyon düzeylerini ölçmek için Mottaz (1985) tarafından geliştirilen ve 2012 yılında Ersarı ve Naktiyok tarafından Türkçe'ye uyarlanan İş Motivasyonu Ölçeği ve çalışanların Örgütsel bağlılık düzeylerini belirlemek için Allen ve Meyer (1990) tarafından geliştirilen ve Wasti (2000) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Anket uygulaması sonucunda, iş motivasyonu ve alt boyutları ile örgütsel bağlılık ve alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, iş motivasyonunun örgütsel bağlılık ve duygusal, devam ve normatif bağlılık anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim düzeyi, yaş ve kurumdaki çalışma süresi arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, erkeklerin iş motivasyonu düzeylerinin kadınlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effect of work motivation on organizational commitment in white-collar Y generation employees and to reveal whether it differs according to personal characteristics. The sample of this research, which is a screening model, consists of 260 people. As a data collection tool in the research, the Job Motivation Scale, which was developed by Mottaz (1985) to measure the motivation levels of the employees and adapted into Turkish by Ersarı and Naktiyok in 2012, and the Work Motivation Scale developed by Allen and Meyer (1990) to determine the organizational commitment levels of the employees and Wasti (2000). ) and the Demographic Information Form developed by the researcher were used. SPSS 26 package program was used to analyze the data. As a result of the survey, it was determined that there is a positive and significant relationship between work motivation and its sub-dimensions and organizational commitment and sub-dimensions. In the study, it was also concluded that work motivation significantly affects organizational commitment and affective, continuance and normative commitment. It was concluded that there was no significant difference between education level, age and working time in the institution. Finally, it was determined that the work motivation levels of men were higher than women.