İşitme cihazı kullanmanın bireylerin sosyal yaşam ilişkilerine etkisi: Aksaray il örneği
The effect of using hearing AİDS on social life relationships of individuals: Aksaray province example
- Tez No: 728174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, işitme cihazı kullanan bireylerin, işitme cihazı kullanmalarının sosyal yaşamdaki ilişkilerini olumsuz yönde etkilemesinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Buna binaen; çalışma, işitme cihazı kullanan bireylerin sosyal yaşam ilişkilerini, bu ilişkilerinde yaşadıkları sorunları incelemeye ve bu sorunlara olası çözüm yolları sunmaya yönelik önemli bir çalışmadır. YÖNTEM: Çalışma örneklemi, 18-50 yaş arası işitme kaybı bulunan ve işitme cihazı kullanmak zorunda kalan Aksaray ilinde yaşayan 29 kişiden oluşmaktadır Çalışmanın araştırma teknikleri; derinlemesine mülakat ve odak grup çalışması şeklindedir. Çalışma, derinlemesine mülakat ve odak grup çalışması kayıtları deşifre edilerek tema analizi yolu ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Derinlemesine mülakat ve odak grup çalışması kapsamında çalışmaya katılan işitme cihazı kullanan bireylerin cihaz kullanımının sosyal yaşam ilişkilerine yönelik etkileri incelenmiştir. Bu etkilerin niteliklerinin bireylerin aile içi ilişkileri, yaşam kaliteleri, ebeveynlerinin veya kendilerinin demografik özellikleri, işitme cihazıyla ilgili konular ve sosyal durumlarına göre farklı şekillerde olduğu gözlemlenmiştir. Bununla beraber çalışma kapsamında elde edilen veriler işitme cihazı kullanımının farklı sosyal alanlarda farklı etkileri olduğunu yönündedir. SONUÇ: İşitme cihazı kullanımı genel anlamda özelliklede cihazın fiziki görüntüsünden kaynaklı sosyal yaşamı olumsuz etkilemektedir. İşitme cihazının yapısına bağlı olarak cihaz kullanımı bireylerin birçok alanda iletişimsel sorunlar yaşamasına sebep olabilmektedir. Bununla beraber işitme cihazı kullanımının sebebiyet verdiği iletişim sorunlarının büyük çoğunluğunun bireylerin işitme kaybı yaşıyor olmalarından kaynaklandığı, cihazın büyük ölçüde yaşanılan işitme eksikliğine çözüm olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: This research was created on the basis of the negative effects of hearing aid users' use of hearing aids on their social relationships. Therefore, this research is an important for whom individuals' using hearing aid social life relaitionships, examine problems on this relaitionship and present possible solutions. MATERIAL- METHOD: The research sample consists of 29 people living in Aksaray, between the ages of 18-50, who have hearing loss and have to use hearing aids. The study is a case study in a qualitative study. Research techniques of the study; in-depth interviews and focus group work. The study was evaluated by means of theme analysis by deciphering in-depth interviews and focus group work records. RESULT: Within the scope of in-depth interviews and focus group work, the effects of device use on social life relations of individuals who use hearing aids participating in the research were examined.It has been observed that the characteristics of these effects vary according to the family relationships, quality of life, demographic characteristics of their parents or themselves, hearing aid-related issues and social status. However, the data obtained within the scope of the research show that the use of hearing aids has different effects in different social areas. CONCLUSION: The use of hearing aids negatively affects social life in general, especially due to the physical appearance of the device. Depending on the structure of the hearing aid, the use of the device can cause individuals to experience communicative problems in many areas. However, it has been understood that the majority of communication problems caused by the use of hearing aids are caused by the fact that individuals are experiencing hearing loss, and the device is a solution to the hearing deficiency experienced to a large extent.