Girişimci liderliğin yenilikçi iş davranışı üzerine etkisi: Sosyal sermayenin aracı ve örgütsel desteğin düzenleyici rolü
The effect of entrepreneural leadership on innovative work behavior: The means of social capital and the regulatory role of organizational support
- Tez No: 728186
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AFACAN FINDIKLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 213
Özet
Örgütlerlerde liderliğin özü, genellikle üyelerin yapılması gerekenleri anlamaları için onları etkileme ve ortak hedeflere ulaşmada bireysel ve toplu çabaları kolaylaştırma süreci etrafında dönmektedir. Örgütlerin harekete geçirilmesinde daha özel olarak da yenilikçi iş davranışlarının geliştirilmesinde liderlere önemli görevler düşmektedir. Özellikle girişimci liderler maddi, beşerî ve sosyal sermayeyi kullanarak örgütlerin sürdürülebilirlik özellikler kazanmasını ve örgütün sosyal sermayesinin artmasını sağlarlar. Fırsatları başarılı bir şekilde saptayan ve bu fırsatlardan yararlanmak ve değer yaratmak için çeşitli paydaşlardan gelen kaynakları başarılı bir şekilde değerlendiren bu liderler girişimci liderlik alanında incelenmektedir. Neredeyse bir asırdır psikoloji ve işletme alanında önemli bir araştırma konusu olan girişimci liderlik bu doktora tezinin temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın kavramsal altyapısını kaynakların korunması teorisi (conservation of resources theory) oluşturmaktadır. Teori bağlamında öncelikle girişimci liderlik ile yenilikçi davranış ilişkisi arasında sosyal sermayenin aracılık (mediator) etkisi incelenmiştir. Sonrasında sosyal sermaye ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişkinin örgütsel destek tarafından düzenleyici etkisi (moderating) incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de farklı sektörlerde faaliyet gösteren profesyonel çalışanlar ve onların direkt yöneticileri oluşturmaktadır. Yapılan anket çalışmasında ulaşılan verilerden 202 kişinin verileri istatistiki açıdan uygun bulunmuş ve SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda girişimci liderlik ile sırası ile sosyal sermayenin, örgütsel destek, yenilikçi iş davranışı, fikir üretme, koalisyon kurma ve fikri gerçekleştirme arasında pozitif yönlü ve anlamlı korelasyon bulunmuştur. Örgütün yenilikçi bir bakış açısı ile yönetilmesi ya da girişimci bir lidere sahip olması bir taraftan örgütün sahip olduğu sosyal sermayeyi arttırırken diğer taraftan örgütsel destekte de artışa yol açmaktadır. Yenilikçi İşe yönelik gerçekleştirilen faaliyetler bir nevi doğurgan bir döngü ortaya çıkararak tekrar sosyal sermayede ve örgütsel destekte bir artış oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
The essence of leadership in organizations often revolves around the process of influencing members to understand what needs to be done and facilitating individual and collective efforts to achieve common goals. Leaders have important duties in mobilizing organizations and, more specifically, in the development of innovative work behaviors. In particular, entrepreneurial leaders use material, human, and social capital to ensure that organizations gain sustainability features and increase the social capital of the organization. These leaders, who successfully identify opportunities and successfully utilize resources from various stakeholders to capitalize on these opportunities and create value, are studied in the field of entrepreneurial leadership. Entrepreneurial leadership, which has been an important research topic in psychology and business for almost a century, forms the basis of this doctoral thesis. The theory of resource conservation serves as the study's conceptual foundation. In the context of theory, first of all, the mediator effect of social capital between entrepreneurial leadership and innovative work behavior was examined. Afterwards, the moderating effect of the relationship between social capital and innovative work behavior by organizational support was examined. The sample of the study consists of professional employees operating in different sectors in Turkey and their direct managers. The data from 202 respondents in the survey study was judged to be statistically appropriate and was analyzed using the SPSS package program. According to the findings, there is a positive and significant link between entrepreneurial leadership and social capital, organizational support, innovative work behavior, idea development, coalition formation, and implementation of ideas. The fact that the organization is led by an entrepreneurial leader or is managed with an innovative mindset boosts the social capital of the organization on the one hand, and increases organizational support on the other. Innovative company practices have the ability to create a fertile cycle, resulting in a rise in social capital and organizational support.