The roles of hedonistic life perception and self-control on eating behaviors and obesity
Hedonistik hayat algısı ve öz-kontrolün yeme davranışları ve obezite üzerindeki rolü
- Tez No: 728187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN AKIN DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diğer bir çok değişkenin yanısıra iki tane değişkenin yeme davranışları üzerine oldukça önemli bir rol oynadığı düşünülebilir. Bunlar kişilerin öz-kontrolü ve hedonizmidir. Bu çalışmanın amacı ise kişilerin yeme davranışlarının nasıl ve ne derecede kişilerin öz-kontrol dereceleri ve hedonistik hayat tarzlarından etkilendiğini anlamaktır. Aynı zamanda, hedonizmi daha fazla olan birisinin diğer aktivitelerin yanı sıra yemeyle alakalı davranış ve hareketlerde daha düşük bir öz-kontrol sergileyeceği de düşünülmektedir. Bu çalışmaya online anket yöntemiyle 138 aktif katılımcı katılmıştır. Bu anket ise üç tane ölçek ve bir adet de demografik formdan oluşmaktadır Sonuçlara göre VKİ (Vücut Kitle İndeksi) ve öz-kontrol arasında anlamlı bir korelasyon vardır (r =.410, p =.05). Aynı zamanda VKİ ile hedonistik yeme arasında da anlamlı bir ilişki söz konusudur (r =.493, p =.05). Hedonistik yeme ve öz-kontrol arasında da anlamlı korelasyon vardır (r =.531, p =.05). Çoklu Regresyon Analizi ile de katılımcıların hedonistik yeme ve öz-kontrol skorlarının VKİ skorlarını anlamlı bir şekilde öngördüğü gösterilmiştir F (2,133) = 30.98, p =.000. R2 =.318 ve beraber %31,8'lik bir değişimi tahmin ettikleri bulunmuştur. Bu iki skora cinsiyet değişkeni eklendiği zaman modelde %15,2'lik anlamlı bir değişim de cinsiyetten kaynaklanmıştır. (F (1,132) = 37.847, p =.000). Bulgulara göre üç değişken anlamlı ve pozitif bir korelasyona sahiptir (düşük öz-kontrol, yüksek hedonistik yeme ve Vücut Kitle İndeksi). Çok ciddi bir derecede olmasa da bu korelasyonları gücü cinsiyet grupları arasında farklılık göstermektedir. Bu bulgulara ek olarak aylık gelir düzeyinin Vücut Kitle İndeksi üzerine etkileri olabileceği görülmüştür. Regresyon analizine göre cinsiyet, öz-kontrol ve hedonistik yeme Vücut Kitle İndeksini anlamlı olarak öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
There are two important variables are thought to play important roles in people's eating habits: self-control and hedonism. The purpose of the study is to understand how and how much individuals' eating behaviors are affected by their hedonistic lifestyle and their degree of self-control. It is thought that those people with higher hedonism would have lower self-control in terms of engaging in eating-related actions and behaviors, besides other pleasurable activities. There were 138 participants who took the survey that contained three different scales and a demographic form. BMI and self-control were found to be significantly correlated (r =.410, p =.05). The relationship between BMI and hedonistic eating was also significant (r =.493, p =.05). Finally, there was a significant correlation between hedonistic eating and self-control (r =.531, p =.05). When a Multiple Regression Analysis was conducted, hedonistic eating and self-control scores predicted the BMI score significantly, F (2,133) = 30.98, p =.000. The R2 =.318. Self-control and hedonistic eating were found to predict BMI significantly (F (2,133) = 30.983, p =.000). Including gender in the model explained an additional 15.2 percent of the variation in BMI, which was found to be significant (F (1,132) = 37.847, p =.000). According to the results, all three variables are significantly and positively correlated. Additionally, it was seen that the strength of these variables differed with gender. In the regression analyses, our results indicate that gender, self-control, and hedonistic eating are significant predictors of body mass index scores.