A comparative study of value orientation and personality dimensions of boys and girls
Kiz ve erkek çocuklarin değer yönelimi ve kişilik boyutlarinin karşilaştirmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 995780
- Danışmanlar: Doktor RAHAT ALI KHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Alıgarh Muslım Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüz neslinde öğrenciler çeşitli zorluklarla karşılaşmakta ve kendilerine özgü hedefler belirlemektedir. İçinde bulunduğumuz on yıldaki hızlı teknolojik gelişmeler ve bilimsel ilerleme insanlığa önemli faydalar sağlamışBr. Bilimdeki ilerlemeler ciddi bir öneme sahip olsa da, bunların zaman zaman yerleşik değer sistemlerini aşabileceği de kabul edilmektedir. Kişisel değerler, bireyin hayaBnda çok önemli bir rol oynamakta ve davranışlarının birincil belirleyicisi olarak hizmet etmektedir. Bu değerler, insan enerjilerini etkili bir şekilde kontrol etmekte, değerlendirmekte, ayrışBrmakta, moGve etmekte ve yönlendirmektedir; bireyin hedeflerini, algılarını, dış dünyaya dair gelişGrdiği kavramları ve görüşlerini şekillendirir. Hırs, temizlik, dakiklik, umut, memnuniyet, cesaret, emeğin onuru, sadakat, dürüstlük, olgunluk, düzenlilik, özgüven, sadelik, hoşgörü ve açıklık kişisel değerlerin boyutlarını oluşturur. Bu değerler aile, okul ve toplumsal etkiler yoluyla bireylere aşılanmakta ve hayatlarına anlam katmaktadır. Kişisel değerlerin kişiden kişiye değişGğini kabul etmek, bunların toplumdaki bireysel davranışın temel unsurları olduğunu aşikar etmektedir. Bu değerlendirmelerin ışığında bireyin yaşam başarısının yalnızca akademik performansla belirlenmediği, aynı zamanda kişisel değerlerinden de derinden etkilendiği ortaya çıkmktadır. Sonuç olarak araşBrmacılar, lisans öğrencilerinin kişisel değerlerine ilişkin karşılaşBrmalı bir çalışmanın gerekliliğini ortaya koymuştur. Mevcut araşBrma, lisans öğrencilerinin değer yönelimi ve kişilik boyutunu değerlendirmek amacıyla planlanmışBr. Erkek ve kız öğrencilerin kişilik Gpi açısından, yani NEO FFI açısından farklılık göstermeyeceği ve erkek ve kız öğrenncilerin değer yönelimi açısından farklılık gösteremeyeceği varsayılmışBr. Bu araşBrmada, araşBrmanın örneklemini seçerken tesadüfi örnekleme tekniği kullanılmışBr. Kullanılan ölçekler Mc Crae ve Costa taraSndan gelişGrilen Neo FFI ve Dr. Bayan G. P. Sherry taraSndan gelişGrilen Kişisel Değerler Yönelimi ölçeğidir. Neo-FFI, beş puanlı Likert Gpi ölçekGr. Kişisel Değerler Yönelimi Ölçeği ise 3 puanlı Likert Gpi bir ölçekGr. AraşBrmanın amacını gerçekleşGrmek için veriler, tanımlayıcı istaGsGkler ve çıkarımsal istaGsGkler aracılığıyla analiz edilmiş ve grupları karşılaşBrmak için t-tesG kullanılmışBr.AraşBrmada kız ve erkek öğrencilerin çeşitli değer ve kişilik özelliklerine göre karşılaşBrması sunulmaktadır. Dini değerler, sosyal değerler, demokraGk değerler, aile presGj değerleri ve nevroGklik açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamışBr. Hem erkekler hem de kızlar yüksek düzeyde dini ve sosyal değerler ve orta düzeyde nevroGklik göstermişGr. Fakat esteGk değerler, ekonomik değerler, bilgi değerleri, haz değerleri, güç değerleri ve sağlık değerlerinde anlamlı farklılıklar gözlenmişGr. Bu doğrultuda kızların daha yüksek esteGk değerlere, bilgiye karşı daha fazla sevgi ve sağlık bilincine daha güçlü bir odaklanma gösterdiler.Öte yandan erkek öğrenciler ekonomik değerleri, haza bağlı değerler ve güç değerlerinden daha fazla puan alarak maddi kazanç, duyusal zevk ve liderlik arzularını gösterdiler. Çalışma ayrıca dışa dönüklük, açıklık, uyumluluk ve vicdanlılık gibi kişilik özelliklerini de tarBşmaktadır. Dışa dönüklük, açıklık ve vicdanlılık açısından kız ve erkek çocuklar arasında anlamlı bir fark bulunamamışBr. Bununla birlikte, kızlar erkeklerle karşılaşBrıldığında daha fazla fedakârlık, işbirliği ve sempaG anlamına gelen uyumlulukta önemli ölçüde daha yüksek puanlar almışlardır.Özetle çalışma, her iki cinsiyeGn de belirli değerler ve kişilik özellikleri bakımından benzerlikler göstermesine rağmen, belirli alanlarda farklılıkların mevcut olduğunu ve bu farklılıkların, kız ve erkek çocuklar arasındaki farklı tercihleri ve eğilimleri yansı^ğını öne sürmektedir
Özet (Çeviri)
The new generation of students faces distinct challenges and sets unique goals. In the current decade, rapid technological advancements and scientific progress have significantly benefited humanity. While science holds immense importance, it is acknowledged that, at times, it may surpass established value systems. Personal values play a pivotal role in an individual's life, serving as the primary determinant of their behavior. These values effectively control, evaluate, discriminate, motivate, and guide human energies, shaping goals, perceptions, concepts, and opinions. Ambition, cleanliness, punctuality, hope, contentment, courage, the dignity of labor, loyalty, honesty, maturity, regularity, self-confidence, simplicity, tolerance, and openness constitute dimensions of personal values. These values are instilled within individuals through family, school, and societal influences, imparting meaning to their lives. Recognizing that personal values vary from person to person, it becomes evident that they are key aspects of individualistic behavior within society. In light of these considerations, it becomes apparent that an individual's life success is not solely determined by academic performance but is also deeply influenced by their personal values. Consequently, the researchers identified the need for a comparative study of the personal values of undergraduate students. The present research work was planned to assess the value orientation and personality dimension of undergraduate students. It was hypothesized that Boys and girls do not differ in terms of personality type, i.e., in terms of NEO FFI, and Boys and girls could not differ in value orientation. In this research, the random sampling technique was used in selecting the sampler for the study. The tools used were Neo-FFI, developed by Mc Crae and Costa, and the Personal Value questionnaire, developed by Dr. Mrs. G. P. Sherry. The Neo-FFI response was given on a five-point scale. The personal value orientation questionnaire was answered on a 3-point scale. To meet the objectives of the study, the data was analyzed by means of descriptive statistics and inferential statistics, and to compare the groups, a t-test was used. The study presents a comparison of boys and girls based on various values and personality traits. For religious values, social values, democratic values, family prestige values, and neuroticism, no significant differences were found between the two groups. Both boys and girls showed high levels of religious and social values and a moderate level of neuroticism. However, significant differences were observed in aesthetic values, economic values, knowledge values, hedonistic values, power values, and health values. Girls demonstrated higher aesthetic values, a greater love for knowledge, and a stronger focus on health consciousness. On the other hand, boys showed a preference for economic values, hedonistic values, and power values, indicating a desire for material gains, sensory pleasure, and leadership. The study also discusses personality traits, including extroversion, openness, agreeableness, and conscientiousness. No significant differences were found between boys and girls in extroversion, openness, and conscientiousness. However, girls scored significantly higher in agreeableness, indicating greater altruism, cooperation, and sympathy compared to boys. In summary, the study suggests that while both genders share similarities in certain values and personality traits, differences exist in specific areas, reflecting varied preferences and inclinations between boys and girls.