Atasözlerimizde sıfat fiil kategorisi
Adjectival verb category in our proverbs
- Tez No: 728195
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİKRİ TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türk dilinin kurallarını güçlü bir şekilde temsil etmesi bakımından atasözlerimiz, dil bilgisi ile ilgili birçok meselenin aydınlatılmasına katkı sağlar. Sıfat fiiller açısından da atasözlerimiz, Türk dilinin en güzel ve en manalı örneklerini sunar. Bu sebeple, sıfat fiil konusunu işlevsel olarak atasözlerimizdeki sıfat fiillerden hareketle incelemeye karar verdik. Sıfat fiilleri, derlenmiş atasözleri çalışmalarını referans alarak çalışmamıza dâhil ettik. Çalışmamız metin bağlamında işlev odaklı olduğu için, sıfat fiil örnekleri mevcut olduğu cümle içinde verilmiştir. Bu suretle sıfat fiillerin fiile verdiği görevler, onların cümle içinde ilişkili olduğu tüm unsurlar dikkate alınarak tespit edilmiştir. Çalışma; Giriş, Sıfat Fiil Kategorisi, Atasözlerimizde Sıfat Fiil Kategorisi ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır Giriş bölümünde çalışmanın önemi, konusu, amacı, yöntemi ayrı başlıklar altında açıklanmış ve atasözleri hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Sıfat fiil kategorisi bölümünde, sıfat fiil konusuna eğilen araştırmacıların görüşleri özetlendikten sonra bizim bu konudaki görüşlerimiz de ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, atasözlerimizdeki sıfat fiiller fonksiyonları ve bunları karşılayan şekiller tasnif edilmiştir. Sonuç bölümünde, atasözlerimizde tespit ettiğimiz sıfat fiil fonksiyonları ve şekilleri hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our proverbs, in terms of strongly representing the rules of the Turkish language, contribute to illuminating many grammatical issues. In terms of adjectival verbs, our proverbs present the most beautiful and most meaningful examples of the Turkish language. For this reason, we decided to examine the subject of adjectival verbs functionally from the adjectival verbs in our proverbs. We have included adjectival verbs and compiled proverbs in our study by reference. Since our study is function-oriented in the context of the text, examples of adjectival verbs are given in the sentence in which they are available. In this way, the tasks given by the adjectival verbs to the verb have been determined by considering all the elements they are related to in the sentence. The study consists of the sections such as Introduction, Adjectival Verb Category, Adjectival Verb Category in Proverbs, and Conclusion. In the introduction, the importance, subject, purpose and method of the study are explained under separate headings and a brief information about proverbs is given. In the category of the adjectival verb category, after the opinions of the researchers who focused on the subject of the adjective verb were summarized, our views on this subject were also expressed. In the third chapter, the adjectival verb functions in our proverbs and the forms corresponding to them are classified. In the conclusion part, a general evaluation has been made about the adjective verb functions and forms that we have identified in our proverbs.