The impact of political instability on exports in Somalia
Siyasi istikrarsızlığın Somali'de ihracat üzerindeki etkisi
- Tez No: 728196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İhracat, pozitif bir ekonomik büyüme ve istihdama katılan kilit bir makroekonomik değişken olarak kabul edilir. Diğerlerinin yanı sıra döviz kuru, enflasyon, doğrudan yabancı yatırım ve diğerleri dahil olmak üzere ihracatı etkilemek için farklı değişkenler önerilmiştir. Ancak mevcut literatür, siyasi istikrarsızlık ve ihracat arasındaki ilişkiyi dikkate almayı görmezden geldi. Bu boşluğu kapatmak için bu girişim, Somali'deki ihracatta siyasi istikrarsızlığın rolünü değerlendiriyor. Bu doğu Afrika ülkesi, uzun süredir şiddetli siyasi kargaşa, iç savaşlar ve sivil huzursuzluklarla mücadele ediyor. Sıradan en küçük kareler ekonometrik bir yöntem ve 1985-2017 yıllarını kapsayan bir zaman serisi verisi kullanılmıştır. Ampirik sonuçlar, siyasi istikrarsızlığın Somali'deki ihracatı engellediğini göstermektedir. Ayrıca, çalışma için kullanılan kontrol değişkenleri farklı sonuçlar vermiştir. Döviz kuru ve ekonomik büyüme, Somali'deki ihracatı önemli ölçüde baltalıyor. Ancak doğrudan yabancı yatırım istatistiksel olarak önemsizdir. Modelin, seri korelasyon, değişen varyans, model spesifikasyonu, normallik ve çoklu bağlantı gibi tüm tanısal testlerden bağımsız olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, çalışma ihracattan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla, bu, ihracatın ekonomik büyümeyi desteklediğini öne süren ihracata dayalı büyüme hipotezinin varlığını doğrulamaktadır. Aynı şekilde, ihracat granger döviz kuruna neden olur, ancak tersi olmaz. İhracat aynı zamanda siyasi istikrarsızlığa da neden olur, ancak bunun tersi olmaz. Ayrıca, kişi başına reel gayri safi yurtiçi hasıla için ölçülen ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırıma neden olur, ancak doğrudan yabancı yatırım ekonomik büyümeye neden olmaz. DYY'nin temel itici güçlerinden biri olarak kabul edilen ekonomik büyüme. Döviz kuru da granger DYY'ye neden olur, ancak DYY döviz kuruna neden olmaz. Buna ek olarak, doğrudan yabancı yatırımlar siyasi istikrarsızlığa neden olur, ancak bunun tersi olmaz. Döviz kuru ve siyasi istikrarsızlıktan ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik gözlemlenmekte, ancak ekonomik büyüme herhangi bir geri beslemeye yanıt vermemektedir. Ayrıca, siyasi istikrarsızlık altyapıyı, hukukun üstünlüğünü baltalamakta ve ekonomik büyümenin önünde büyük bir darboğaz oluşturan kitlesel göçler yaratmaktadır. Son olarak, siyasi istikrarsızlık ile döviz kuru arasında çift yönlü bir nedensellik vardır ve her ikisinin de istatistiksel bir p değeri vardır. Siyasi istikrarsızlık, para arzı üzerinde etkili bir düzenlemenin olmaması anlamına gelir. Dolayısıyla bu, dolaşımdaki para arzını artıracak ve sonuçta paranın değerinin düşmesine yol açacaktır. Öte yandan, para biriminin değerinin düşmesi, satın alma gücünün düştüğü anlamına gelir. Bu, sosyal huzursuzluk ve siyasi istikrarsızlık yaratabilir. Çalışma, çeşitli politika önerileri önermektedir. Birincisi, iç çatışmaları azaltmak ve birleşik ve genel kabul görmüş siyasi anlaşmalar düzeyine yönelik politikaların uygulanması, ihracatı ve yerli üretimi teşvik eden hem yerli hem de yabancı yatırımcıları cezbedecektir. İkincisi, ülkenin merkez bankası tarafından kontrol edilen benzersiz bir para politikası bulmak enflasyonun düşmesine yardımcı olacaktır. Somali'deki para politikası hatalı çalışıyor, bu nedenle, işlevsel bir para politikası – yeni Somali Şilini para birimi basmak suretiyle – ihracatın canlanmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Exports are considered a key macroeconomic variable that participates a positive economic growth and employment. Different variables have been proposed to affect exports including, inter alia, exchange rate, inflation, foreign direct investment and several others. But the extant literature has ignored to consider the relationship between political instability and exports. To bridge that gap, this undertaking assesses the role of political instability in exports in Somalia. This east African country has been countering severe political turmoil, civil wars, and civil unrest for a long period of time. An econometric method of ordinary least square and a time series data spanning 1985-2017 has been utilized. The empirical results indicate that political instability hamper exports in Somalia. Furthermore, control variables employed for the study have produced different results. Exchange rate and economic growth significantly undermine exports in Somalia. But foreign direct investment is statistically insignificant. It is worth mentioning that the model is free from all diagnostic tests such as, serial correlation, heteroskedasticity, model specification, normality, and multicollinearity. Besides, the study revealed that there is a unidirectional causality from export to economic growth. Hence, this confirms the presence export-led growth hypothesis which posits that export promotes economic growth. Likewise, export granger causes exchange rate but not vice versa. The export also granger causes political instability but not the vice versa. Moreover, economic growth – which is measured for real gross domestic product per capita – causes FDI, but FDI does not cause economic growth. Economic growth which is considered one of the key drivers of FDI. Exchange rate also granger causes FDI, but FDI does not cause exchange rate. In addition, FDI granger causes political instability but not vice versa. It is observed a unidirectional causality from exchange rate and political instability to economic growth, but economic growth does not respond any feedback. Moreover, political instability undermines the infrastructure, rule of law, and creates massive immigration which are all bottlenecks to the economic growth. Finally, there is a bidirectional causality between political instability and exchange rate, both of them have a statistical p-value. Political instability implies the absence of effective regulation on the money supply. Hence, this will create the money supply in circulation to increase which will ultimately lead to the decrease the value of money. On the other hand, decreased value of the currency implies that the purchasing power declined. This could create social unrest and political instability. The study suggests several policy recommendations. First, deescalating the civil conflicts and implementing policies towards united and general accepted level of political agreements would attract both domestic and foreign investors which promote exports and domestic production. Second, finding a unique monetary policy which is controlled by the nation's central bank would help the reduction of inflation. The monetary policy in Somalia is malfunctioning, hence, a functionable monetary policy – by printing new Shilling Somali currency – can participate in the reviving of the exports.