Görme engelli bireylerde denge ve propriyosepsiyonun günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of balance and proprioception on activities of daily living in visually impaired individuals
- Tez No: 728211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Görme yokluğunda denge, vestibuler sistem ve propriyosepsiyonun nasıl etkilendiğini ortaya koymak ve görme yokluğunda denge ve propriyosepsiyonun günlük yaşam aktivitelerini nasıl etkilediğini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel bir çalışma olarak planlanan bu çalışma, 30 görme engelli birey ve 30 sağlıklı bireyle gerçekleştirildi. Vestibuler sistem Romberg Testi, Keskinleştirilmiş Romberg Testi ve Fukuda Adımlama Testi, fonksiyonel denge Berg Denge Ölçeği, günlük yaşam aktiviteleri Vestibüler Bozukluklarda Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (Vestibular Disorders Activities of Daily Living Scale/ VADL) ve propriyosepsiyon Aktif Pozisyon Tekrarlama Testi ile değerlendirildi. Görme engelli bireyler ile sağlıklı bireyler arasında Vestibuler Sistem bakımından anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Berg Denge Ölçeği ve VADL skorları ayrı ayrı karşılaştırıldığında sağlıklı ve görme engelli gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05) anlamlı bir ilişkinin olmadığı gözlendi. Görme engelli bireylerde denge ve günlük yaşam aktiviteleri performansının sağlıklı bireylere kıyasla daha kötü olduğu, propriyosepsiyonun ise daha iyi olduğu görüldü. Bu sonuçlar, görme engelli bireylerde günlük yaşam aktiviteleri üzerinde dengenin daha etkili bir faktör olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal how balance, vestibular system and proprioception are affected in the absence of vision. And to examine how balance and proprioception affect daily living activities in the absence of vision. This study was carried out with 30 blinds, 30 healthy individuals as a control group. Vestibular system was evaluated by Romberg Test, Sharpened Romberg Test and Fukuda Stepping Test, functional balance was evaluated by Berg Balance Scale, daily living activities were evaluated by Vestibular Disorders Activities of Daily Living Scale (VADL) and proprioception was evaluated by active position repetition test. When visually impaired individuals and healthy individuals were compared of Vestibuler System, it was determined that there was no significant difference between the two groups (p>0.05). When Berg Balance Scale and VADL scores were compared, statistically significant difference was found between two groups (p0.05). It was found that the balance and daily life activity performance were worse in blinds compared to healthy individuals, while proprioception was better. It's showed that balance is more effective factor on activities of daily living in blinds.