The efficacy of transnational advocacy networks on the abolition of the death penalty in South Africa and Botswana
Güney Afrika ve Botsvana'da idam cezasının kaldırılmasında ulusötesi savunuculuk ağlarının etkinliği
  1. Tez No: 728213
  2. Yazar: DAMLA KIZILKOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ÜNALP ÇEPEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
1970'lerin sonlarından bu yana, idam cezasının kaldırılması, idam cezası karşıtı ülkelerin sayısının önemli oranda artmasıyla birlikte küresel bir eğilim haline gelmiştir. İdam cezası karşıtı ülkelerin sayısındaki artışa rağmen idam cezasını halen yasal bir ceza olarak kullanmaya devam eden çok sayıda ülke bulunmaktadır. Bu amaçla, bu tez idam cezasının kaldırılmasını etkileyen kritik bir faktörü incelemeyi amaçlamaktadır: sivil toplum. Çalışmada idam cezasına karşı kampanya yürüten sivil toplum kuruluşlarının (STK) rolü analiz edilerek, idam cezasının kaldırılması sürecinde sivil toplumun etkisi değerlendirilecektir. Bu tez, uluslararası sivil bir örgüt olan Uluslararası Af Örgütü'nün Güney Afrika ve Botsvana hükümetlerinin idam cezasının kaldırılmasına yönelik yaklaşımları üzerindeki etkisini incelemektedir. Güney Afrika ve Botsvana, Sahra altı Afrika bölgesindeki en başarılı demokrasiler olarak görülse de Uluslararası Af Örgütü'nün bu iki ülkeye yönelik düzenlemiş olduğu idam cezası karşıtı kampanyası farklı sonuçlar doğurmuştur. Güney Afrika hükümeti 1995 yılında idam cezasını kaldırmaya karar verirken, Botsvana uygulamayı devam ettirmektedir. Bu tez, demokratik kurumlardaki farklı özelliklerin sivil toplumun gelişimini etkilediği ve dolayısıyla idam cezasının kaldırılmasında STK'ların rolünü etkilediği argümanını öne sürmektedir. İdam cezasının kaldırılması sürecinde sivil toplumun rolünü analiz etmek için bu tezde nitel araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Araştırmada Güney Afrika ve Botsvana, STK'ların baskısına rağmen idam cezasına yönelik farklı yaklaşımları açısından detaylı bir şekilde incelenirken, karşılaştırmalı vaka analizi ve süreç izleme yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç olarak bu tez, Güney Afrika ve Botsvana karşılaştırması üzerinden idam cezasının kaldırılmasında sivil toplumun rolüne odaklanan ilk çalışma olması nedeniyle literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the late-1970s, the abolition of the death penalty has become a growing global trend due to the drastic increase of abolitionist countries. However, the death penalty is still used as a legal punishment in a great number of countries. To this end, this research aims to examine one critical factor that has affected the abolition of the death penalty: the role of civil society. The influence of civil society in the process of abolishing the death penalty is assessed through examining the role of civil society organizations (CSOs) that campaign against the death penalty. The research examines the impact of Amnesty International (AI) and its anti-death penalty campaigns of on South Africa and Botswana. AI's anti-death penalty campaigns had different outcomes in these two most successful African democracies. While the death penalty was abolished in South Africa, Botswana has continued to use it. This research argues that different characteristics in democratic institutions affect the improvement of civil society and thus, affect the influence of CSOs in the abolition of the death penalty. In this study, a qualitative research method and comparative case study research technique are used to analyze the role of civil society in the process of the abolition of the death penalty. South Africa and Botswana are elaborated regarding their different approaches to the death penalty despite the pressure from CSOs. This research contributes to the literature by being the first study that analyze the role of civil society in the abolition of the death penalty in South Africa and Botswana.