The effect of emotional intelligence and transformational leadership on project managers' performance in Jordan
Ürdün'deki proje yöneticilerinin performansı üzerinde duygusal zeka ve dönüşümsel liderliğin etkisi
- Tez No: 728216
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Proje yönetimi alanındaki gelişmelere rağmen, araştırmalar proje yöneticisinin pozisyonunun kritik doğasını vurgulayarak birkaç projenin çöktüğünü göstermiştir. Özellikle, yöneticinin duygusal zeka ile birlikte liderlik konumu, insanlara ilham vermede ve proje ekibinin günümüz iş dünyasında daha büyük engellerin üstesinden gelmesini sağlayan verimli bir çalışma atmosferini teşvik etmede kritik öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı, proje yöneticisinin performansını etkileyen kritik kişilerarası faktörleri, yani Duygusal Zeka ve Dönüşümcü Liderlik Stilini literatür taraması yoluyla belirlemektir. Duygusal Zeka ile Dönüşümsel liderliğin proje yöneticilerinin performansı üzerindeki rolü arasındaki temel ilişkileri analiz etmede sağlam bir zemin oluşturmak için 377 proje yöneticisi ve proje yönetimi görevlisinden oluşan bir örneklem üzerinde bir anket kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Despite developments in the project management field, research has shown that several projects crash, emphasizing the critical nature of the project manager's position. In particular, the manager's leadership position along with emotional intelligence is critical in inspiring people and fostering an efficient work atmosphere that enables the project team to overcome greater obstacles in today's business world. The aim of this research is to identify critical interpersonal factors namely Emotional Intelligence and Transformational Leadership Style affecting project manager's performance through a literature review. A survey to a sample of 377 project managers and project management officers was used to create a solid ground in analyzing the fundamental relationships between Emotional Intelligence, and the role of Transformational leadership on project managers' performance.