The impact of logistics performance on foreign trade volume
Lojistik performansının dış ticaret hacmine etkileri
- Tez No: 728219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir ülkedeki lojistik performansın hem ekonomik hem de sosyal kalkınmada önemli bir rol oynadığından, lojistik performans ile dış ticaret hacmi arasındaki ilişkinin incelenmesi literatüre katkı sağlayacaktır. Lojistik performans endeksi ve dış ticaret hacmi verileri analiz edilmiştir. LPI verileri, iki yılda bir yayınlanan Dünya Bankası verilerinden elde edilmiştir. Dış ticaret hacmi verileri ise Dünya entegre ticaret çözümü verilerinden elde edilmiştir. Toplanan veriler kullanılarak SPSS kullanılarak regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre lojistik performansın dış ticaret hacmi üzerindeki etkisi istatistiksel olarak oldukça önemlidir. Sonuç olarak, bir ülkenin lojistik kabiliyetinin dış ticaret hacminin artışını tetiklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The logistics performance in a country plays an essential role in both economic and social development, therefore examining the relationship between logistics performance and foreign trade volume would contribute to the literature. The logistics performance index and foreign trade volume data have been analyzed. The LPI data was obtained from the World Bank data which is published every two years. And, foreign trade volume data was obtained from World integrated trade solution data. Using the collected data, a regression analysis was performed by using SPSS. As per the analysis results, the impact of logistics performance on foreign trade volume is statistically highly significant. Consequently, it could be suggested that the logistics ability of a country triggers the increase of foreign trade volume.