Lojistik performansının, firma performansı ve ihracat performansına etkisi: TRA1 düzey 2 bölgesinde bir uygulama
The effect of logistics performance on company performance and export performance: An application in TRA1 level 2 region
  1. Tez No: 531819
  2. Yazar: NESRİN İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. İHSAN ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünyada 1929 yılında yaşanan Büyük Buhran sonrasında dış ticaret alanında yapılan köklü değişiklikler ihracat kavramının önemini arttırmıştır. Günümüzde dış ticaretin ülke ekonomileri üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, ülkelerin ve firmaların büyüyebilmelerinin en önemli yolu ihracat potansiyellerini arttırmaktan geçmektedir. Küreselleşmeyle beraber ticari sınırlamaların en aza indirilmesiyle yapılan çalışmalar ihracat kavramının önemini her geçen gün daha da arttırmaktadır. Dış piyasalardaki tüketicilere ulaşmak isteyen firmalar, hem çok rakiple hem de daha çok formaliteyle baş etmek zorundadır. Firmaları, rakiplerine göre avantajlı konuma getirecek ve dış piyasada yer edinmelerini sağlayacak durumların irdelenmesi ve buna göre pazarlama politikası oluşturulması gerekmektedir. Böylelikle dış piyasadaki müşterilerin firmaya olan bağlılığı arttırılarak firmanın temel amacı olan satışlarını arttırıp kar elde etme amacı kolaylaşacaktır. Firmaların bu amaçları gerçekleştirebilmeleri için temelde hızlı ve sorunsuz bir şekilde hammaddenin elde edilişinden nihai tüketiciye ulaşana kadarki süreçte önemli olan lojistik performanslarının, rakiplere göre müşteri memnuniyetine önem veren, müşteri ihtiyaçlarını analiz edip bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik mal ve hizmet üretmeleri olarak ifade edilen firma performanslarının ve ihracat yetkinliği olan ihracat performanslarının yüksek olması gerekmektedir. Böylelikle bu üç performans kriteri yüksek olan firmaların dış pazarda daha başarılı olacağı muhtemeldir. Bu çalışmada; TRA 1 Düzey 2 Bölgesindeki ihracatçı firmaların lojistik performans ile firma performansı ve ihracat performansı ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın amacı ise; lojistik performansın firmalardaki performans uygulamaların ve ihracat performansını ne yönde etkilediği ve firmaların ihracat hacimlerinin nasıl etkileyebileceğini göstermektir. Çalışmanın sonucunda ise; firmalarını lojistik performanslarının firma performanslarını ve ihracat performanslarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmişti. Ayrıca firma performansı ile ihracat performansı arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Great Depression in 1929, radical changes in the field of foreign trade increased the importance of the export concept. Today, given the impact of foreign trade on the country's economies, the most important way for countries and firms to grow is to increase their export potential. With globalization, the efforts made by minimizing the commercial limitations are increasing the importance of the concept of export day by day. Companies that want to reach consumers in the foreign markets have to deal with both a lot of competitors and more formality. Companies should take advantage of their position in the foreign market and take a marketing policy accordingly. In this way, increasing the loyalty of the customers in the foreign market and increasing the sales of the company, which is the main purpose of the company, will make it easier to make profit. In order for companies to realize these goals, the performance of the company is expressed as the importance of customer satisfaction, analyzing customer needs and producing goods and services to meet these needs. have high performance in export performance. Thus, it is likely that firms with these three performance criteria will be more successful in the foreign market. In this study; The relationship between logistics performance and company performance and export performance of exporters in TRA 1 Level 2 Region were examined. The aim of the study is; The aim of this course is to show how the performance of logistics performance affects the performance and export performance of the companies and how the export volume of firms can be affected. As a result of the study; It was determined that the logistic performance of the firms had a positive effect on the firm performance and export performance. It is also concluded that there is a positive and significant relationship between firm performance and export performance.