Güç kültürü ve toksik liderliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgüt ikliminin aracı rolü: Özel güvenlik sektörü üzerine bir araştırma
The vehicle role of the organizational climate in the effect of power culture and toxic leadership on the intention of search: A research on private security sector
- Tez No: 728218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BAKİ DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışma dünyasında iş ortamlarının düzenini ve çalışanların huzurunu etkileyen çok çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında örgüt kültürü, örgüt iklimi ve yöneticilerin benimsemiş oldukları liderlik tarzı öne çıkmaktadır. Bu çalışmada“güç kültürü ve toksik liderliğin çalışanların işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde örgüt ikliminin aracılık rolü”araştırılmıştır. Bu amaçla, iki farklı özel güvenlik firmasında çalışan toplam 542 kişiye anket uygulanmıştır. Ankette, katılımcılara bazı demografik özelliklerinin yanı sıra örgüt kültürü, liderlik ve örgüt iklimi ile ilgili düşünceleri ve işten ayrılma niyetleri ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda güç kültürü ve toksik liderliğin çalışanların işten ayrılma niyetlerini pozitif yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Öte yandan, olumsuz örgüt iklimi, tam aracılık rolü üslenerek güç kültürünün işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortadan kaldırmakta, ancak toksik liderliğin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ise ihmal edilebilir düzeyde ortadan kaldırarak kısmi bir aracılık rolü oynamaktadır. Çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerinde en etkili değişkenin liderlik olduğu göz önünde bulundurulduğunda, liderlerin örgüt iklimi üzerinde de etkilidir. Çalışanların kendilerini değerli hissettikleri, düşüncelerinin dikkate alındığı ve projelerinin desteklendiği bir örgüt ikliminde iş tatmini artacak ve çalışanların işten ayrılma eğilimi azalacaktır.
Özet (Çeviri)
In a working environment, there are a wide variety of factors that affect the working conditions and the well-being of employees. Among these factors, the most important ones are organizational culture, organizational climate and leadership style adopted by managers. This study investigates the mediating role of organizational climate in the effect of hierarchical organizational culture and toxic leadership style of managers on the employees' turnover intention. For this purpose, a questionnaire was applied to a total of 542 people working in two different private security companies in Turkey. Survey questions included questions about organizational culture, leadership and organizational climate, and their intention to leave the job, as well as some demographic characteristics of the participants. Findings showed that hierarchical organizational culture and toxic leadership positively affect employees' turnover intentions. On the other hand, findings revealed that a negative organizational climate eliminates the effect of hierarchical culture on turnover intention by fully mediating the relationship, but it plays a partial mediating role by eliminating the effect of toxic leadership on turnover intention at a negligible level.