Kalite yönetimi uygulamalarının işletmelerin rekabet gücü üzerine etkisi
The Influence of quality management practices over the companies compatitiveness
- Tez No: 72823
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Bütün dünyanın küresel bir pazara dönüştüğü çağımızda, işletmeler rekabet üstünlüğü yakalamak için yeni arayışlar içindedirler. Son zamanların rekabet gücü sağlamada vazgeçilmez kavramı ise kalite'dir. Kalite; kaynakların verimli kullanımını sağlayan, ürün ve hizmetlere kullanım uygunluğu kazandıran, müşteri gereksinimlerine uygun üretim ve hizmet anlayışını ön planda tutan bir performans boyutudur. Kalite bir yatırımdır, uzun dönemde bir işi ilk defada doğru olarak yapmak, hatayı sonradan düzeltmekten daha ucuzdur. İlk defada doğru ürünün üretilebilmesi için ise, kalite yönetimi uygulamalarının işletmeler tarafından bir an önce uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. Kalite yönetimi uygulamalarının işletmelerin rekabet gücü üzerine etkisinin değerlendirilmesi ise bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Kalite yönetimi uygulamalarının işletmelerin rekabet gücü üzerine etkisini değerlendirebilmek amacıyla, rekabetteki hızlı değişim, kalitenin geçirdiği evrim, rekabet avantajı için kalite araç ve teknikleri çeşitli literatür taraması ile incelenmiş ve daha sonra, Türk elektrik-elektronik sanayii sektöründe faaliyet gösteren 47 işletmede anket çalışmasıyla bir alan araştırması yapılmıştır. Sonuçlar, istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş, işletme ve araştırmacılara yönlendirici bilgiler sunulmuştur. Alan araştırmasından elde edilen sonuçlara göre, kalite yönetimi uygulamaları ile işletmelerin hem iç hem de dış rekabet gücü arasında doğrusal bir ilişki bulunmuştur. İç rekabet gücü üzerine, ürün geliştirme, ürün performansı, yeni ürün tasarımı, verimlilik faktörleri önemli ve anlamlı bir artışa neden olurken, dış rekabet gücü üzerindeki pozitif bir artışa ise, ağırlıklı olarak, liderlik, verimlilik, ürün performansı, yeni ürün tasarımı ve yeni ürün geliştirme faktörleri başta olmak üzere birçok faktör etki etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the whole world is presently considered to be a global market place for free enterprises, the manufacturing companies are in a continuous quest for attaining superiority over their competitors. In such severe competition, the quality of the products appear to be one of the overriding factors as a concept for suspending power in the market. Quality is a dimension of performance in which resources are efficiently used, the usage of products and services is easily achieved, the production is aimed to satisfy the needs of end users and the notion of service is given a priority. Besides, quality is a sort of investment as it costs less to manufacture one item correctly for the first time than to have to re-produce it. In order for companies to produce the correct and quality product, the quality management practices must soon be implemented. The aim of this thesis is to evaluate the influence of quality management practices over the companies' competitiveness. In order to achieve a concrete evaluation of the above mentioned target, a large number of literature concerning the fast growing changes in trade competitions, the long history of evolution of quality and the means and techniques of creating quality to be able to gain advantage in the competition is thoroughly researched. Furthermore; a comprehensive field study in the form of a survey amongst 47 companies operating in The Electric - Electronics sector at the Turkish industry is done and the outcome is evaluated in a statistical format. Therefore; new researches and the companies have been offered to make use of the guiding results. In accordance with the outcome of the field study, there have been some new findings that there is a direct relationship between the implementation of quality management practices and the competence of the companies at home & abroad. It has become clear that the factors affecting the considerable increase in inland competence are as follows: product development, product performance, new product designs, sufficient productivity. Whereas the positive increase in competitiveness overseas is due to the factors are as follows ; leadership, sustainable productivity, product performance, new product designs and development.