Isıtma sistemlerinde kullanılan termostatik radyatör vanalarının konfor şartlarında ısınma ve yakıt tasarrufu yönünden deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of thermostatic radiator valves used in heating systems in terms of heating in comfort conditions and fuel saving
- Tez No: 728236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ısıtma sistemlerinde kullanılan termostatik radyatör vanalarının konfor şartlarında ısınma ve yakıt tasarrufu açısından etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaçla bir ısıtma sisteminde konfor şartlarında radyatör yüzey sıcaklıkları ve doğalgaz tüketim miktarı termostatik radyatör vanalı ve termostatik radyatör vanasız olarak ölçümlenerek sayısal olarak incelenmiştir. Her iki durumda da ölçümler günde 24 saat olmak üzere üç (3) gün boyunca kayıt altına alınmış, radyatörlerin termal kamera görüntüleri çekilmiştir. Deneyin yapıldığı daire ara katta olup ısı yalıtımı bulunmaktadır. Termostatik radyatör vanası kullanılmadan ve kullanılarak iki farklı deneyde iç ortam sıcaklıkları Testo 625 Termohigrometre ile ölçülmüştür. Deneyler sonunda iç ortam sıcaklıkları, yakıt tüketimi ve buna bağlı CO2 emisyonu incelendiğinde termostatik radyatör vanası kullanımının %21,56 daha az CO2 emisyonunu ve %21,56 yakıt tüketimini azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca sağladığı yakıt tasarrufu sayesinde 195 gün gibi kısa bir süre de kendi maliyetini amorti ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of thermostatic radiator valves used in heating systems in terms of heating and fuel saving in comfort conditions was experimentally investigated. For this purpose, radiator surface temperatures and natural gas consumption amount under comfort conditions in a heating system were measured numerically with and without thermostatic radiator valve. In both cases, measurements were recorded for three (3) days, 24 hours a day, and thermal camera images of the radiators were taken. The flat where the experiment was conducted is on the mezzanine floor and has thermal insulation. Indoor temperatures were measured with the Testo 625 Thermohygrometer in two different experiments with and without using a thermostatic radiator valve. At the end of the experiments, when the indoor temperatures, fuel consumption and related CO2 emissions were examined, it was observed that the use of thermostatic radiator valve reduced CO2 emissions by 21,56% and fuel consumption by 21,56%. In addition, thanks to the fuel savings it provides, it has been observed that it amortizes its own costs in a short period of 195 days.