Peri-implantitisli hastalarda dişeti oluğu sıvısı ve genel salyada immünolojik ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
Investigation of immunological and biochemical parameters in gingival creviculer fluid and general saliva in patients with peri-implantiti̇s
  1. Tez No: 728237
  2. Yazar: BİLGESU MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EZEL BERKER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Periodontal ve peri-implant hastalıkların patogenezinde, plak biyofilmi ve konağın aşırı inflamatuar yanıtı rol oynamaktadır. İnflamatuar yanıtta, enzimler, proteinler ve sitokinler önemli komponentlerdir. Bu çalışmanın amacı, dişeti oluğu sıvısında (DOS), peri-implant oluğu sıvısında (PİOS) ve salyada IL-10, IL-17, RANKL, OPG, S100A8 ve S100A9 düzeylerini peri-implant ve periodontal hastalık ve sağlık durumlarında incelemek, bu hastalıkların patogenezleri arasındaki farklılıkları belirleyebilmektir. Çalışma grubumuz yaş ortalaması 46.6±14 olan 60 kadın, 29 erkek toplam 89 kişiden oluşmaktadır. Çalışmaya dahil edilen 42 diş ve 47 implant, klinik ve radyolojik muayene sonuçlarına göre, 'Periodontitis' (n=22), 'Sağlıklı periodonsiyum' (n=20), 'Peri-implantitis' (n=26), 'Peri-implant sağlık' (n=21) olarak dört gruba ayrılmıştır. Tüm gruplardan, periodontal ve peri-implant klinik parametreler ölçülmüş, DOS/PİOS ve salya örnekleri elde edilmiştir. DOS/PİOS ve salya örneklerinde IL-10, IL-17, RANKL, OPG, S100A8 ve S100A9 seviyeleri uygun ELİSA kitleriyle ölçülmüştür. Çalışma sonucunda, DOS/PİOS'ta IL-10 seviyeleri, periodontitis grubunda peri-implantitis grubuna göre anlamlı ölçüde yüksek tespit edilmiştir. DOS/PİOS'ta IL-17 seviyeleri peri-implantitis grubunda tüm gruplara göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. DOS/PİOS'ta RANKL seviyeleri peri-implantitis grubunda, sağlıklı periodonsiyuma göre anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. IL-17 salya seviyeleri, periodontitiste peri-implant sağlığa göre anlamlı ölçüde yüksektir. Salya RANKL düzeyleri, peri-implant sağlıkta sağlıklı periodonsiyuma göre anlamlı ölçüde armış, S100A8, S100A9 değerleri sağlıklı periodonsiyumda, peri-implant sağlığa göre artmıştır. Bu çalışmanın sonucunda sağlıklı ve hastalıklı peri-implant dokular arasında ayırımda IL-17'nin kuvvetli bir indikatör olduğu IL-10'un ise bu sonucun ortaya çıkmasındaki etkili faktörlerden biri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, salya RANKL, S100A8 ve S100A9'un peri-implant sağlık durumu ile sağlıklı periodonsiyumda hastalık riski ve immüno-inflamatuar yanıttaki farklılıkların belirlenmesinde önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Plaque biofilm and excessive inflammatory response of the host play a major role in the pathogenesis of periodontal and peri-implant diseases. Enzymes, proteins, and cytokines are important components in the inflammatory response. The aim of this study is to examine the levels of IL-10, IL-17, RANKL, OPG, S100A8 and S100A9 in gingival crevicular fluid (GCF), peri-implant crevicular fluid (PICF) and saliva in peri-implantitis, periodontitis, health conditions, and also determine the differences between the pathogenesis of the disease. The study group consisted of 60 females and 29 males, a total of 89 people with a mean age of 46.6±14 years. According to the clinical and radiological examination results, 42 teeth and 47 implants were divided into four groups as 'Periodontitis' (n=22), 'Healthy periodontium' (n=20), 'Peri-implantitis' (n=26) and 'Peri-implant 'health' (n=21). Periodontal and peri-implant clinical parameters were measured, GCF/PICF and saliva samples were obtained from all groups. IL-10, IL-17, RANKL, OPG, S100A8 and S100A9 levels in DOS/PIOS and saliva samples were measured with appropriate ELISA kits. IL-10 levels in GCF/PICF were found to be significantly higher in the periodontitis group compared to the peri-implantitis group. IL-17 levels in GCF/PICF were found to be significantly higher in the peri-implantitis group compared to all groups. RANKL levels in GCF/PICF were significantly higher in the peri-implantitis group than in the healthy periodontium. IL-17 levels in saliva were significantly higher in the periodontitis group than in the healthy periodontium. RANKL levels in saliva were observed to be significantly higher in the peri-implant health group than in the healthy periodontium. S100A8 and S100A9 levels in saliva were higher in the healthy periodontium group than in the peri-implant health status. As a result of this study, it is shown that IL-17 is a strong indicator in the distinction between healthy and diseased peri-implant tissues, and IL-10 is one of the effective factors in the emergence of this result. In addition, salivary RANKL suggests that S100A8 and S100A9 may be important in determining the differences in peri-implant health status and disease risk and immuno-inflammatory response in healthy periodontium.