Orta Asyada İslamı bankacılığın gelişimi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Kazakistan örneği'nde nedensellik analizi
The relationship between Islamic banking development and economic growth in Central Asia: Causality analysis in a case of Kazakhstan
- Tez No: 728251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, İslami bankacılıkta finansal gelişme ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi, gelişmekte olan piyasalar içerisinde yer alan Orta Asya ülkeleri için, Kazakistan örneğinde Toda Yamamoto Nedensellik testi ve Frekans Alanı Nedensellik Testi ile 2010-2020 dönemi icin analiz edilecektir. Bu çalışmada İslami bankacılık gelişimi ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi Toda Yamamoto nedensellik testi ile test edilmiştir. Nedenselliğin geçici ve kalıcı etkilerinin varlığının tespiti bağlamında, Breitung ve Candelon(2006) tarafından geliştirilen kısa, orta ve uzun dönem ayrımı yapılarak nedensellik analizini sağlayan Frekans Alanı Nedensellik testi kullanılmıştır. Bu çalışmada Kazakistan ekonomisinde İslami bankacılığın gelişimi ile büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi aylık verilerle 2010:1–2020:04 dönemi için incelenmiştir. İslami bankacılığının gelişimi için İslami bankalarının özel sektöre verdiği krediler kullanılmıştır. Analizde, Kazakistan istatistik kurumu ve İslami bankaların veri tabanlarından elde edilecek ikincil veriler kullanılmıştır. Veriler Kazakistan Cumhuriyeti Stratejik Planlama ve Reformları Ajansı Ulusal İstatistik Bürosu'ndan, BDT'deki ilk İslam bankası olan İslam Bankası Al Hilal JSC (Al Hilal Bank) - Kazakistan'ın yıllık raporlarından ve İslam Bankası Zaman-Bank JSC'nın aylık raporlardan, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Ekonomi Bakanlığı İstatistik Komitesi veri tabanlarından elde edilmiştir. Çalışmada üç bölüm mevcuttur. İlk bölüm, kavramsal çerçeve başlığı altında; iktisadi büyümenin kavramı, tanımı, olçülmesi, belirliyici faktörlerleri, geleneksel büyüme teorileri, modern büyüme teorileri, finansal entegrasyon ve ekonomik büyüme teorisi konularını içermektedir. İkinci bölümde, teorik çerçeve başlığı altında; Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde finansal ve ekonomik gelişimleri, islami bankacalığın gelişimi konulara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm ise, uygulama başlığı altında; ampirik uygulamaya ait veri seti ve model, yöntem ve ekonometrik analiz sonuçlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the causation relationship between financial development and economic growth in Islamic banking was analyzed for Central Asian countries involved in emerging markets for the period 2010-2020 with the Toda Yamamoto Causation Test and Frequency Area Causation Test in the case of Kazakhstan. In this study, the causation relationship between Islamic banking development and economic growth was tested with the Toda Yamamoto causation test. In the context of determining the existence of transient and lasting effects of causation, the Frequency Area Causality test, developed by Breitung and Candelon (2006), was tested by short, medium and long term separation, providing causation analysis. The causation relationship between the development of Islamic banking and growth in the economy of Kazakhstan in this study was examined with monthly data for the period 2010:1 to 2020:04. For the development of Islamic banking, loans made by Islamic banks to the private sector were used. The analysis used secondary data to be obtained from databases of Kazakhstan statistical institution and Islamic banks. Data from the National Bureau of Statistics of the Strategic Planning and Reforms Agency of the Republic of Kazakhstan, the first Islamic bank in the CIS, Islamic Bank Al Hilal JSC (Al Hilal Bank) - from annual reports of Kazakhstan and monthly reports of the Islamic Bank Zaman-Bank JSC. Study consist of three chapters. The first chapter, under the conceptual framework title; the concept of economic growth includes definition, fishery, indicative factors, traditional growth theories, modern growth theories, financial integration, and economic growth theory. In the second chapter, under the theoretical framework title; In the Turkish Republics of Central Asia, the issues of their financial and economic development and the development of Islamic banking are included. The third part is under the application title; dataset and model, method and econometric analysis results from empirical application.