Mindful liderlik programının eğitim liderlerinin liderlik, duygu düzenleme ve mindfulness düzeylerine etkisi
The effect of a training program on mindful leadership for educational leaders on their leadership, emotion regulation and mindfulness levels
- Tez No: 728250
- Danışmanlar: PROF. DR. R. BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı son yılların liderlik kavramlarından olan mindful eğitim liderliği kapsamında geliştirilen“Mindful Liderlik Programı”nın bir grup eğitim liderine uygulanması ve programın eğitim liderlerinin liderlik, duygu düzenleme ve mindfulness düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, zincir bir özel okulun İstanbul'da genel müdürlüğünde farklı bölümlerde eğitim liderliği görevini üstlenmiş olan 16 katılımcı (2 erkek, 14 kadın) oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak kullanılan Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği (MLQ-6s), Duygu Düzenleme Ölçeği (ERQ) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (CAMS-R) ölçekleri katılımcılara çalışma başlamadan önce ve sonra uygulanmıştır. Ön-test ve son-test uygulama sonucu elde edilen veriler betimsel ve parametrik olmayan testlere tabii tutulmuştur. Grup içi karşılaştırmalar, örneklem grubu sınırlı kaldığı için Wilcoxon testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p < 0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre, katılımcıların liderlik ve mindfulness düzeylerinde anlamlı bir değişiklik olmadığı ama duygu düzenleme düzeyleri üzerinde anlamlı bir değişiklik olduğu sonucu çıkmıştır. Sonuç olarak, uygulanan Eğitim Liderleri için Mindfulness Uygulamaları Eğitimi katılımcıların duygu düzenleme düzeylerini anlamlı düzeyde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to apply the“Mindful Leadership Program”, which was developed within the scope of mindful educational leadership, which is one of the leadership concepts of recent years, to a group of educational leaders and to examine the effects of the program on the leadership, emotion regulation, and mindfulness levels of educational leaders. The study group for the research consists of 16 participants (2 men and 14 women) who undertook the task of educational leadership in different departments at the general directorate of a chain of private schools in Istanbul. The Multi-Factor Leadership Scale (MLQ-6s), Emotion Regulation Scale (ERQ), and Conscious Awareness Scale (CAMS-R), which were used as data collection tools within the scope of the research, were administered to the participants before and after the study started. The data obtained as a result of the pre-test and post-test applications were subjected to descriptive and non-parametric tests. The Wilcoxon test was used for in-group comparisons, since the sample group was limited. Statistical significance was evaluated at a p < 0.05 level. According to the findings obtained after the analysis, it was concluded that there was no significant change in the leadership and mindfulness levels of the participants, but there was a significant change in the emotion regulation levels. As a result, the Mindfulness Practices Training for Educational Leaders significantly increased the emotion regulation levels of the participants.