2005-2020 yılları arasında Türkiye'de yapılan okul öncesi eğitim alanındaki çevre eğitimi tezlerinin yöntem açısından incelenmesi
Method analysis of environmental education thesis in the field of pre-school education done in Turkey between 2005-2020
- Tez No: 728265
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜLAY OGELMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma YÖK Tez Merkezi'nde bulunan 2005-2020 yılları arasında hazırlanmış okul öncesi eğitimi alanındaki çevre eğitimi konulu yüksek lisans ve doktora tezlerinin betimsel analizini içermektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemine göre hazırlanmıştır. Betimsel tarama deseni kullanılarak veriler içerik analizi metodu ile incelenmiştir. Araştırmada belirlenen anahtar kelimeler ile YÖK Tez veri tabanı taranmıştır. Araştırma konusunun uygunluğuna göre tezler incelendiğinde 50 tez araştırmaya dahil edilmiştir. Bu araştırmada, ilgili tezlere ait; yıl, üniversite, şehir, dil, tezin türü, aramada kullanılan anahtar kelime, örneklem grubu, örneklemdeki kişi sayısı aralığı, araştırma yaklaşımı, araştırma modeli, örneklem seçimi yöntemi, veri toplama aracı, veri toplama aracı sayısı, verilerin çözümlenmesi ve veri analiz yöntemi bilgileri incelenmiştir. Araştırmada yüksek lisans tezlerinin doktora tezlerinden fazla olduğu, en fazla tezin 2019 yılında hazırlandığı, en fazla tezin Gazi Üniversitesi, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitelerinde hazırlandığı, en çok tezin Ankara ve Çanakkale illerinde gerçekleştirildiği görülmektedir. Araştırmada kapsamında incelenen tezlerde en sık kullanılan anahtar kelimenin çevre eğitimi olduğu belirlenmiştir. En fazla kullanılan araştırma yaklaşımının nicel araştırma yaklaşımı olduğu, en fazla deneysel modelin kullanıldığı, tezlerde en fazla yer alan örneklem grubunun okul öncesi dönem çocukları olduğu, örneklem grubu sayısının çoğunlukla 0-50 aralığında olduğu belirlenmiştir. Örneklem grubu oluşturulurken en fazla seçkisiz olmayan örnekleme yönteminin tercih edildiği ve en fazla ölçüt örnekleme yönteminin kullanıldığı görülmektedir. En sık tercih edilen veri toplama araçlarının görüşme formu ve ölçek olduğu, en sık kullanılan veri analiz yönteminin yüksek lisans tezlerinde nitel veri analiz yöntemi ve doktora tezlerinde nicel kestirimsel veri analiz yöntemi olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmacılara öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the descriptive analysis of the general orientations of the masters and doctoral theses on environmental education in preschool education prepared between 2005 and 2020 in the YÖK Thesis Center. The study was prepared according to the qualitative research method. Data were analyzed by content analysis method using descriptive scanning design. YÖK's Thesis database was scanned with the keywords determined in the study. When the theses were examined according to the suitability of the study topic, 50 theses were included in the study. In this study, the following features were examined; year, university, city, language, type of thesis, the keyword used in the search, sample group, number of people in the sample, study approach, study model, sample selection method, name of data collection tool, number of data collection tools and analysis of data. In the study, it is seen that the master's theses are more than doctoral theses. Most of the theses were prepared in 2019, the most were prepared in Gazi University, METU, and Çanakkale Onsekiz Mart University, and the most were prepared in Ankara and Çanakkale. The most frequently used keyword in the theses examined within the scope of the study is environmental education. It is seen that the most used research approach is the quantitative research approach, the experimental model is used the most, the sample group that takes place the most in the studies consists of preschool children, and the sample group range is between 0-50. It is seen that the most non-random sampling method and the most criterion sampling method were used while creating the sample group. It is seen that the most used data collection tools are interview form and scale, and the most used data analysis method is qualitative predictive in master's theses and quantitative predictive in doctoral theses. In line with the findings obtained from the study, suggestions are offered to researchers.