Subletal pfos (perflorooktan sülfonat)'un tatlı su ıstakozu (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the sublethal effects of pfos (perfluorooctane sulfonate) on narrow-clawed crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)
- Tez No: 728282
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Perflorooktan sülfonat (PFOS), yüksek kalıcılığı ile önemli derecede biyoakümülasyon ve biyomagnifikasyon özelliklerine sahip endüstriyel bir kalıcı organik kimyasaldır. Bu çalışmanın amacı subletal PFOS' un sucul omurgasız organizma tatlı su ıstakozu (Astacus leptodactylus Eschsholtz 1823) üzerine etkilerini ortaya çıkarmaktır. Ana deneyin subletal konsantrasyonlarına karar vermek için probit analizi ile 96 saatlik LC50 değeri 48,81 mg/L (34,19-63,68 mg/L) olarak belirlenmiştir. Deney grupları; solvent kontrol (DMSO, dimetilsülfoksit), kontrol grubu ve 96 saatlik LC50 PFOS konsantrasyonunun 1/10 (5 mg/L) ve 1/100 (0,5 mg/L) üne laboratuvar koşullarında 48 saat, 7 ve 21 gün süreyle maruz kalan tatlı su ıstakozları olmak üzere dört gruptan oluşmuştur. 48 saat, 7 ve 21 günlük 0,5 ve 5 mg/L PFOS'a maruz kaldıktan sonra tatlı su ıstakozlarında toplam hemosit sayıları azalmıştır ve hemolemf toplam antioksidan statü (TAS) değerleri artmıştır (p0,05), CAT enzim düzeyleri 48 saat ve 7.günde istatistik olarak önemli düzeyde artmış 21. günde kontrol düzeylerine dönmüştür.
Özet (Çeviri)
Perfluorooctane sulfonate (PFOS) is an industrial persistent organic chemical with significant bioaccumulation and biomagnification properties with high persistence. The purpose of this study was to reveal the toxic effects of the sublethal PFOS on aquatic invertebrate organism, narrow-clawed crayfish (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823). The 96 h LC50 value was determined as 48.81 mg/L (34.19-63.68 mg/L) with probit analysis to decide sublethal concentrations of the main experiment. The experimental design was formed as four groups as solvent control (DMSO, dimethylesulphoxide), non-treated control group and 1/10 (5 mg/L) and 1/100 (0.5 mg/L) of 96 h LC50 of PFOS and crayfishes were exposed for 48h, 7 and 21 days in the laboratory conditions. Total haemocyte counts (THCs) were decreased and haemolymph total antioxidant status (TAS) values were increased (p0.05).