2016-2021 tarihleri arasında idiyopatik nefrotik sendrom tanısı ile izlenen hastaların klinik laboratuvar verilerinin ve tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical laboratory data and treatment response of patients followed with the diagnosis of idiopatic nephrotic syndrome between 2016-2021
- Tez No: 775004
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN BEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nefrotik sendrom, nefrotik düzeyde proteinüri( >50 mg/kg/gün veya >40 mg/m²/saat ya da Spot idrarda mikroprotein/kreatinin > 2 (g/g) ), Hipoalbuminemi( serum albumini 200 mg/dl) ve ödem ile karakterize bir klinik tablodur. Sistemik hastalık veya enfeksiyona sekonder ortaya çıkan nefrotik sendrom, sekonder nefrotik sendrom olarak adlandırılır. Çocukluk çağı nefrotik sendromlarına en yaygın neden idiyopatiktir. Sistemik hastalıklar ve diğer glomerülonefrit formlarının ekarte edilmesi ile idiyopatik nefrotik sendrom olarak adlandırılan grup oluşturur. İdiyopatik nefrotik sendromun nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak kanıtlar bunun glomerüler podosit disfonksiyonuna yol açan birincil bir T hücre bozukluğu olabileceğini düşündürmektedir. İdiyopatik nefrotik sendrom, çoğu hasta için kronik, tekrarlayan bir hastalıktır. Bozukluğun moleküler patogenezini daha fazla aydınlatmak, yeni prognostik göstergeleri belirlemek ve tedaviye daha iyi yaklaşımlar geliştirmek için araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı tek merkezde idiopatik nefrotik sendrom tanısı alan olguların tedavi yanıtlarını, klinik seyirlerini geriye dönük olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome, nephrotic level proteinuria (>50 mg/kg/day or >40 mg/m²/hour or Microprotein/creatinine in spot urine > 2 (g/g)), Hypoalbuminemia (serum albumin 200 mg/dl) and edema. Nephrotic syndrome that occurs secondary to systemic disease or infection is called secondary nephrotic syndrome. The most common cause of childhood nephrotic syndromes is idiopathic. Excluding systemic diseases and other forms of glomerulonephritis, it forms a group called idiopathic nephrotic syndrome. The exact cause of idiopathic nephrotic syndrome is unknown, but evidence suggests that it may be a primary T cell disorder leading to glomerular podocyte dysfunction. Idiopathic nephrotic syndrome is a chronic, recurrent disease for most patients. Research is ongoing to further elucidate the molecular pathogenesis of the disorder, identify new prognostic indicators, and develop better approaches to treatment. The aim of this study is to retrospectively examine the treatment responses and clinical course of patients diagnosed with idiopathic nephrotic syndrome in a single center.