Cross cultural comparison in mindfulness and psychological well-being in times of the COVID-19 pandemic a comparison among adults of German origin living in Germany and adults of Turkish origin living in Turkey
COVID-19 pandemi döneminde bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluş düzeyinde kültürler arası karşılaştırma Almanya'da yaşayan Alman yetişkinlerle Türkiye'de yaşayan Türk yetişkinlerin karşılaştırılması
- Tez No: 728303
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Almanya'da ikamet eden Alman kökenli yetişkinler ve Türkiye'de ikamet eden Türk kökenli yetişkinler olmak üzere iki farklı grup arasında bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluş puanlarındaki farklılıkları incelemektir. Ayrıca bu araştırma kapsamında bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, küresel Covid-19 pandemisi sırasında yapılmıştır, bu nedenle bu istisnai durum dikkate alınmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Almanya'da ikamet eden Alman asıllı yetişkinler (n=155) ve Türkiye'de ikamet eden Türk asıllı yetişkinlerden (n=155) oluşan toplam 309 katılımcı (178 kadın, 127 erkek, 4 diğer / ikili olmayan) oluşturmuştur. n = 154). Veriler, demografik form, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (MAAS) ve Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMWBS) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın amacına ilişkin bilgilere ve ölçeklere Almanca ve Türkçe olarak ulaşılmıştır. Bilinçli farkındalık ve psikolojik iyilik halindeki grup farklılıklarını incelemek için bağımsız örneklem T-testi kullanılmıştır. Bilinçli farkındalık ve zihinsel iyi oluş arasındaki ilişkiyi araştırmak için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçları, Almanya'da ikamet eden Alman asıllı yetişkinler ile Türkiye'de ikamet eden Türk asıllı yetişkinler arasında bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluş puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulmuştur. Bu araştırmanın bulgularına göre, Alman kökenli yetişkinler, Türk kökenli yetişkinlere göre bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluş puanlarında önemli ölçüde daha yüksek puanlara sahiptir. Ayrıca bilinçli farkındalık ve psikolojik iyi oluş toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine differences in mindfulness and mental well-being scores among two different groups, which are adults of German origin residing in Germany and adults of Turkish origin residing in Turkey. Furthermore, the question about the relationship between mindfulness and psychological well-being within the context of this research was examined. The study was conducted during the global Covid-19 pandemic, therefore this exceptional circumstance was taken into consideration. The sample of this research consisted of 309 participants in total (178 female, 127 male, 4 other / non-binary) which were assambled from adults of German origin residing in Germany (n = 155) and adults of Turkish origin residing in Turkey (n = 154). The data was collected by using a demographic form, the Mindful Attention Awareness Scale (MAAS) and the Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (WEMWBS). The information about the purpose of the study, as well as the scales, were accessible in German and Turkish. An independent sample T-test was used to examine group differences in mindfulness and mental well-being. In order to investigate the relationship between mindfulness and mental well-being, Pearson Correlation Analysis was applied. The results of the study found a statistically significant difference between adults of German origin residing in Germany and adults of Turkish origin residing in Turkey in terms of mindfulness and mental well-being scores. According to the findings of this research, German origin adults have significantly higher scores in mindfulness and mental well-being compared to Turkish origin adults. Furthermore, a statistically significant positive correlation between mindfulness and mental well-being total scores was found.