Türk mali sisteminde kara para aklama ile mücadele ve Türkiye ekonomisine etkileri
Money laundering and combating the financial system in Turkish land the effects of Turkish economy
- Tez No: 728301
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsanların dünya üzerinde bilimsel, kültürel, teknolojik, sosyal, ekonomik, tarımsal, doğal, coğrafi, tarihsel vb. alanlarda, varoluştan günümüze gerçekleştirdikleri faaliyetler kapsamında yenilik arayışları öne çıkmış ve bu arayış ile birlikte mevcut ekonomik faktörlerin önemi nedeniyle de para ihtiyacı artmıştır. Bu ihtiyaca bağlı olarak insanlar, para kazanmanın farklı yollarını aramakta ve bu amaçla çeşitli eylemler gerçekleştirmektedirler. Bu eylemler, kanunların uygun gördüğü uygulamalar ile yasal ve kanunların yasak kıldığı uygulamalar ile yasal olmayan şeklinde iki farklı türde gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada, yasa dışı faaliyetlerin bir sonucu olarak elde edilen ve aynı zamanda suç gelirleri olarak da adlandırılan kara para, bir diğer ismi ile kirli para kavramı ile karşılaşılmaktadır. Kara parayı yasal ekonomik sisteme dâhil etme sürecine de kara para aklama adı verilmektedir. En basit şekliyle kara para, yasalar ile yasaklanmış faaliyetlerin sonucudur ve ekonomiye dâhil edilemez bir kazanç türüdür. Öte yandan kara para aklama, bu tür faaliyetler neticesinde elde edilen gelirin, yasal bir faaliyet sonucunda elde edilmiş gibi gösterilmesi ve finansal siteme dâhil edilmesi işlemleridir. Bu sistem ile aklanan paralar, genellikle yararlanıcı tarafından yine yasa dışı amaçlarla kullanılmaktadır. Kara para aklama faaliyetleri ve suçlar, sıklıkla denetim mekanizmasının yetersiz kaldığı ya da düzenli ve caydırıcı olarak işletilemediği daha az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde işlenmektedir. Bu kapsamda dar, gelişmemiş ve küçük ekonomik yapıya sahip ülkeler, kara para aklayıcılar tarafından yaygın olarak kullanılmakta ve bu doğrultuda kara para aklama faaliyetleri açısından belirgin olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda özellikle bankalar, kara para aklama için kara para aklama merkezi olarak görülmektedir. Silahlı terör örgütleri, organize suç örgütleri, insan, organ, silah kaçakçıları, uyuşturucu tacirleri ve benzeri kişi ya da örgütler, para aklama amacıyla bankaları kullanmaktadır. Bu bağlamda, bankalar büyük bir yük taşımakta ve kara para aklamayı önlemekten sorumlu tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of various events in the world, the need for money has increased due to the importance of economic factors. Because of this increase, people were looking for ways to earn money and carrying out various activities for this purpose. These actions are carried out in both legal and illegal ways. At this stage, there is the concept of money laundering, also called criminal proceeds, which is obtained as a result of illegal activities. The process of introducing money into the legal economic system is called money laundering. In its simplest form, black money is the result of activities prohibited by law and cannot be included in the economy. On the other hand, money laundering is the transformation of the income of this activity into a legal form of activity, its incorporation into the economy, and its use by the beneficiary for illegal purposes. Money laundering activities and crimes are committed in less developed or developing countries. Countries with a narrow, underdeveloped and small economic structure are more prominent in money laundering and are used by money launderers. Today, banks are seen as money laundering centers for money laundering. Especially terrorist organizations and organized crime organizations use banks for this purpose. In this context, banks carry a huge burden and are held responsible for preventing money laundering.