Karşılaştırmalı hukuk ve Türk hukuku çerçevesinde kitle fonlaması
Crowdfunding in the framework of comparative law and Turkish law
- Tez No: 728307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yenilikçi fikri olan girişimcilerin projelerinin geliştirilmesi için gereken finansmana ulaşım açısından belirli yöntemler mevcuttur. Birçok finansman sağlama metodu yıllardır tercih edilmekte ve hukuki altyapısı kurumsallaşmış bir şekilde taraflara sunulmaktadır. Bu bağlamda, girişimlerin geniş kitleler tarafından desteklenmesi için son dönemde gündeme gelen kitle fonlaması, hukuki düzenlemeleri itibariyle gelişmeye devam etmektedir. Dünya'nın en büyük ekonomilerinden olan ABD ve AB'nin kitle fonlaması regülasyonları diğer finansman araçlarının hukuki altyapısıyla kıyaslandığı vakit yakın zamanda tarafların hak ve yükümlülüklerini düzenleme altına almıştır. Girişimcilik ekosisteminin giderek geliştiği Türkiye de bu konudaki çalışmaları sonucunda paya ve borca dayalı kitle fonlamasına yönelik Tebliğ, SPK tarafından 2021 yılı içerisinde güncellenmiştir. Bu bağlamda, çalışmamızda öncelikle kitle fonlamasının tarihi ve ekonomik gelişimi kısaca ele alınmıştır. Akabinde, AB ve ABD düzenlemeleri çerçevesinde kitle fonlamasının taraflarının hak ve yükümlülükleri incelenmiştir. Son olarak ise, Türkiye'deki düzenleme paya ve borçlanmaya dayalı kitle fonlamasına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are certain methods in terms of accessing the funding required for the development of the projects of entrepreneurs with innovative ideas. Many funding methods have been preferred for years and its legal infrastructure is presented to the parties in a strong way. In this context, crowdfunding, which has recently come to the fore in order to support the initiatives by large masses, continues to develop in terms of its legal regulations. The crowdfunding regulations of the USA and the EU, which are among the largest economies in the world, have recently regulated the rights and obligations of the parties when compared with the legal infrastructure of other financial instruments. In Turkey, where the entrepreneurial ecosystem is gradually developing, the Communiqué on share and debt-based crowdfunding was updated by the CMB in 2021 as a result of its studies on this subject. In this context, in our thesis, first of all, the history and economic development of crowdfunding will be briefly discussed. Subsequently, the rights and obligations of the parties to crowdfunding within the framework of EU and US regulations will be examined. Finally, the regulation in Turkey, equity and debt-based crowdfunding will be discussed.