Türkçe öğretmenlerinin uzaktan eğitim sürecindeki deneyimleri
Experiences of Turkish teachers in distance education
- Tez No: 728306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul düzeyindeki Türkçe öğretmenlerinin covid-19 salgını sürecinde uzaktan Türkçe öğretimi hakkındaki deneyimlerinin belirlenmesidir. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecindeki deneyimlerinden yol çıkarak olumlu ve olumsuz yanların belirlenmesi ve sonuçlara göre Türkçe öğretimi için ihtiyaçların belirlenerek önerilerde bulunulması çalışmanın temel amaçlarını oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi ve olgubilim (fenemonolojik) araştırma deseni ile yürütülmüştür. Araştırmaya 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yıllarında devlet okulları ve özel okullarda görev yapan 12 Türkçe öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın verileri, çevrim içi (Zoom programı aracılığıyla) yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde uzaktan Türkçe öğretiminde öğretmenlerin beceri alanlarına yönelik farklı uygulamalar kullandığı ancak yazma alanının motor beceri gelişimi için çalışmalar yapılamadığı görülmektedir. Uzaktan Türkçe öğretimine uygun ders materyaline ve öğretmen eğitimlerine ihtiyaç duyulduğu ve derslerin yüz yüzeden farklılık göstermesi sebebiyle müfredat- ders saati ilişkisinin uzaktan eğitim için gözden geçirilmesi ve dijital araç ve uygulamaların ders içeriğine dahil edilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the experiences of Turkish teachers at secondary school level about distance Turkish teaching during the covid-19 epidemic. Determining the positive and negative aspects based on the experiences of the teachers in the distance education process and determining the needs for Turkish teaching according to the results and making suggestions are the main objectives of the study. The research was carried out with qualitative research method and phenomenological research design. 12 Turkish teachers working in public and private schools in the 2019- 2020 and 2020 - 2021 academic years participated in the research. The data of the research were collected through semi-structured interviews conducted online (via Zoom program). The data were analyzed by content analysis method. When the findings of the research are examined, it is seen that teachers use different applications for different skills in distance Turkish teaching, but there are no studies for the development of motor skills in the writing. Since there is a need for new course materials and teacher trainings suitable for distance Turkish teaching, it has become necessary to review the curriculum and course hours for distance education and integrate digital tools and applications into the course content.