Dopamin içeren asetofenon türevli Schiff bazların sentezi ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of acetophenone derived-Schiff bases containing dopamine and investigation of antimicrobial activities
- Tez No: 728318
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN ÖZDEMİR ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, dopamin içeren asetofenon türevli Schiff bazları sentezlenmiş ve bunların antimikrobiyal aktiviteleri in vitro olarak incelenmiştir. Bu çalışma iki aşamada tasarlanmıştır; İlk aşamada, önemli farmakolojik özelliklere sahip dopamin bileşiği kullanılarak, farklı substitue gruplarına sahip asetofenon içeren bir dizi Schiff bazları; 2-hidroksiasetofenondopamin (afdop), 5-flor-2-hidroksiasetofenondopamin (5F-afdop), 5-klor-2-hidroksiasetofenondopamin (5Cl-afdop), 5-brom-2-hidroksiasetofenondopamin (5- Br-afdop), 5-metil-2-hidroksiasetofenondopamin (5CH3-afdop), 5-nitro-2-hidroksiasetofe- nondopamin (5NO2-afdop), 5-metoksi-2-hidroksiasetofenondopamin (5OCH3-afdop), 4-metoksi-2-hidroksiasetofenondopamin (4OCH3-afdop) ilk kez sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR yöntemleri ile karakterize edilmiştir. İkinci aşamada, sentezlenen dopamin Schiff bazlarının antimikrobiyal aktiviteleri yedi farklı izolatlar üzerinde (dört Gram-negatif bakteri; E. coli, P. aeruginosa, K. pneumoniae ve S. maltophilia, iki Gram-pozitif bakteri; S. aureus ve S. epidermidis ve bir mantar olan C. albicans) incelenmiştir. Sonuçlara göre, sentezlenen bileşiklerin tümünde test edilen izolatlara karşı 0.078-˃10 µg/ml aralığında geniş spektrumlu antimikrobiyal aktivite gözlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin çoğunun antimikrobiyal aktiviteleri referans ilaçlardan (bakteriler için Sülfisoksazol ve Sülfametoksazol mantar için Flukonazol) çok daha iyi sonuç vermiştir. Bunların arasında en güçlü antibakteriyal aktiviteyi S. aureus karşı; 0.078 µg/ml derişimleri ile (Sülfisoksazol ve Sülfametoksazol 0.312 µg/ml) Afdop, 5NO2-afdop bileşikleri gösterdi. En güçlü antifungal aktiviteyi de C. albicans'a karşı 0.156 µg/ml derişim ile 5Br-afdop bileşiği (Flukonazol 0.625 µg/ml) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, acetophenone-derived Schiff bases containing dopamine were synthesized and their antimicrobial activities were investigated in vitro. This study was designed in two stages; In the first step, a series of Schiff bases containing acetophenone with different substituents, using the dopamine compound with important pharmacological properties; 2-hydroxyacetophenondopamine (afdop), 5-fluoro-2-hydroxyacetophenondopamine (5F-af-dop), 5-chlor-2-hydroxyacetophenondopamine (5Cl-afdop), 5-bromo-2-hydroxyacetophe- nondopamine (5Br-afdop), 5-methyl-2-hydroxyacetophenondopamine (5CH3-afdop), 5-nit-ro-2-hydroxyacetophenondopamine (5NO2-afdop), 5-methoxy-2-hydroxyacetophenondo-pamine (5OCH3-afdop), 4-methoxy-2-hydroxyacetophenondopamine (4OCH3-afdop) synt- hesized for the first time. The structures of the compounds were characterized by elemental analysis, 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR methods. In the second step, the antimicrobial activities of the synthesized dopamine Schiff bases on seven different isolates (four Gram-negative bacteria; E. coli, P. aeruginosa, K. pneumoniae and S. maltophilia, two Gram-positive bacteria; S. aureus and S. epidermidis and a fungus (C. albicans) were studied. According to the results, broad-spectrum antimicrobial activity was observed in the range of 0.078-˃10 µg/ml against the tested isolates in all of the synthesized compounds. The antimicrobial activities of most of the synthesized compounds showed much better results than the reference drugs (Sulfisaxazole for bacteria and fluconazole for fungi). Among them, Afdop and 5NO2-afdop compounds with 0.078 µg/ml concentrations showed the strongest antibacterial activity against S. aureus (Sulfisaxazol and Sulfomethoxazole 0.312 µg/ml). 5Br-afdop compound with a concentration 0.156 µg/ml was also showed the strongest antifungal activity against C. albicans (flukonazol 0.625 µg/ml).