1936-2022 yılları arasında beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirme programlarının incelenmesi
Examining the physical education and sport teacher training programs between 1936 and 2022
- Tez No: 728336
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Türkiye de 1936-2021 yılları içerisinde beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak mezun veren üniversitelerin ders programlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi benzerlik ve farklılıkların ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada, enstitü, akademi, eğitim fakülteleri, spor bilimleri fakültelerinde uygulanan programlarının benzerlikleri ve farklılıkları incelenmiştir. Karşılaştırılmalı olarak bu çalışma nitel olarak yapılmıştır. Doküman inceleme, literatür taramaları yapılmıştır. Konuyla alakalı tez, kitap, ve makale gibi bilimsel yayınlar kullanılmıştır. İnternet verilerinden de yararlanılmıştır. Bunun neticesinde toplanan veriler karşılaştırmalar sonucu tespit edilen benzerlik ve farklılıklar doğrultusunda tablo haline getirilmiş ve bu bilgiler yorumlanmıştır. Böylece, enstitü, akademi, eğitim fakültesi ve spor bilimleri fakültesi programları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda 2018-2019 eğitim öğretim yılına yaklaştıkça meslek bilgisi, alan eğitimi ve genel kültür dersleri içeriklerinde değişiklikler meydana geldiği ve ders, saat ve kredi sistemlerinde farkların olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları geçmişten günümüze değişen programlardaki farklılıklar gelecekte yeni yapılacak araştırmalara yön vermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
General purpose of this study was to comparatively examine the curricula of universities producing physical education and sport graduates between 1936 and 2021 in Turkey and reveal the similarities and differences. The study examined the similarities and differences of the curricula applied in the institutes, academies, faculties of education and faculties of sport sciences. We conducted the study comparatively in a qualitative design. We used document examination and literature review. We used relevant scientific publications such as dissertations, books and papers. We also used the internet data. As a result of this, we tabularized the data collected in line with the similarities and differences detected as a result of comparisons and interpreted these data. By this way, we examined the curricula applied in the institutes, academies, faculties of education and faculties of sport sciences. As a result of the study, we found that changes had occurred in the contents of professional knowledge, field education and general culture courses and there were differences in the course, hour and credit systems toward the 2018-2019 academic year. Findings of the study are noteworthy because the differences in curricula changing from past to present will guide further research.