Mobilya tasarımında ses komutlu çekmece aç kapat kontrol sisteminin uygulaması
Application of voice command drawer open and close control system in furniture design
  1. Tez No: 728335
  2. Yazar: FARID YUSIFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Bilim ve Teknoloji, Wood Products, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, engelli bireyler başta olmak üzere tüm kullanıcıların iç mekân donatı elemanları ile ilgili yaptığı eylemlerde kullanım kolaylığı, zaman ve enerji tasarrufu sağlanması için mobilyaların kapak ve çekmecelerinin uzaktan sesle kontrol edilerek açılıp kapatılmasında kullanılabilecek bir sistemin tasarlanması amaçlanmıştır. Bu maksatla tasarlanan dolap çekmecesinin uzaktan sesle kontrol edilebilen açma-kapama sisteminde arduino yazılımı ve servo motor kontrolü gibi alt sistemler kullanılmıştır. Ardunio ile ses kontrollü sistemin tasarımı; donanım (algılama sistemi, haberleşme sistemi, yorumlama sistemi, güç sistemi ve hareket sistemi) ve yazılım (sesle uzaktan verilen komutlara göre belirlenen algoritmalara karşılık veren arduino yazılımı) olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Bu sistem önceden yazılmış ve tanımlanan algoritmik kodlara dayanarak sonradan uzaktan verilen komutlara göre yönünü belirleyip hareketi sağlayan işlevsel bir tasarımdır. Sonuç olarak, tasarlanan bu sistem ile kullanıcının isteğine göre dolap çekmecesinin ileri ve geri yönde açma kapama hareketi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design a system that can be remotely controlled by using electronic technology regarding interior equipment elements in the opening and closing of furniture doors and drawers in order to provide ease of use, time and energy savings in the actions of all users and especially disabled individuals. Sub-systems such as Arduino software and servo motor control are used in the remote voice-controlled on-off system of the cabinet drawer designed for this purpose. Sound-controlled system design with Arduino; It consists of two stages: hardware (sensing system, interpretation system, motion system, communication system and power system) and software (Arduino software that responds to algorithms determined according to remote voice commands). This system is a functional design that determines its direction and moves according to commands given remotely, based on pre-written and defined algorithmic codes. As a result, with this designed system, forward or backward opening-closing movement of the cabinet drawer is provided according to the user's request.