Hemşirelere verilen ventrogluteal bölgeye intramüsküler enjeksiyon eğitiminin hemşirelerin bilgi, görüş ve uygulamayı tercih etme durumlarına etkisi
The effect of training about intramuscular injection to the ventrogluteal site on nurses' knowledge, view and status of preferring the application
- Tez No: 728360
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İntramüsküler (İM) enjeksiyon için kullanılan enjeksiyon bölgesi komplikasyonların en önemli belirleyicisidir. Hemşirelerin çoğunluğu İM enjeksiyonda dorsogluteal (DG) bölgeyi tercih etmekte ve güvenilir bulmaktadır. Bununla beraber, İM enjeksiyon için ventrogluteal (VG) bölgenin birçok yönden üstünlüğü vardır. Çalışmanın amacı, hemşirelere VG bölgeye enjeksiyon uygulaması ile ilgili verilen eğitimin hemşirelerin bilgi, görüş ve uygulamayı tercih etme durumlarına etkisinin belirlenmesidir. Çalışma ön test–son test tek gruplu yarı deneysel tasarımda yürütüldü. Çalışma için etik kurul izni, kurum izni ve hemşirelerin katılım izinleri alındı. Çalışmanın verileri, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi yetişkin acil servisinde Mayıs–Ağustos 2021 tarihleri arasında toplandı. Çalışmaya acil serviste çalışan ve çalışmayı kabul eden 30 hemşire dâhil edildi. Veriler hazırlanan“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Ventrogluteal Bölge Kullanımı Değerlendirme Formu”,“Ventrogluteal Bölge Görüş Formu”,“Ventrogluteal Bölge Bilgi Formu”,“Ventrogluteal Bölge Eğitim Sonrası Değerlendirme Formu”ile toplandı. Veriler de sayı, yüzde, ortalama, standart sapma Friedman testi, Shapiro – Wilks testi, Wilcoxon testi, McNemar testi ve Mann Whitney-U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The injection site used for intramuscular (IM) injection is the most important determinant of complications. Most of the nurses prefer the dorsogluteal (DG) site for IM injection and find it safe. However, the ventrogluteal (VG) site for IM injection is more advantageous for several aspects. The aim of the study is to determine the effect of the training about the injection application to the VG site on the nurses' knowledge, view and status of preferring the application. The study was conducted with pretest-posttest single-group quasi-experimental design. Ethics committee approval, institutional permission, and nurses' participation consents were obtained for the study. The data of the study were collected in the adult emergency room of Hacettepe University Hospital between May-August 2021. The study included 30 nurses who were working in the emergency room and agreed to participate in the study. The data were gathered using the“Descriptive Characteristics Form”,“Evaluation Form for the Use of Ventrogluteal Site”,“Interview Form for Ventrogluteal Site”,“Information Form for Ventrogluteal Site”,“Post-Training Evaluation Form for Ventrogluteal Site”. The data were analyzed by using number, percentage, mean, standard deviation, Friedman test, Shapiro – Wilk test, Wilcoxon test, McNemar test and Mann Whitney-U test.