Kişilik bozukluğu kriterleri ile suça yönelik tutumlar arasındaki ilişkide öfke ve duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolü
The mediating role of anger and emotion regulation difficulties in the relationship between personality disorder criteria and attitudes towards crime
- Tez No: 728361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN BURUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kişilik bozukluğu kriterleri ile suça yönelik tutumlar arasındaki ilişkide öfke ve duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü incelenmiş ve yapısal eşitlik modellemesi tekniği kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni suça yönelik tutumlar olduğundan, örneklem cezaevinde hükümlü 200 katılımcı ile cezaevi dışından 200 katılımcıyı kapsayacak şekilde seçkisiz atama yöntemiyle oluşturulmuştur. Gruplar arasında cinsiyet farkı olmaması için sadece erkekler örnekleme dahil edilmiştir. Ayrıca eğitim seviyeleri açısından fark olmamasına da dikkat edilmiştir. Bağımsız değişken Kişilik Bozukluğu Kriterlerini ölçen SCID-II ölçeğiyle, bağımlı değişken Suça Yönelik Tutumlar ölçeğiyle, aracı değişkenler Varoluşsal Öfke ölçeği, Sürekli Öfke Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü ölçeği ile ölçülmüştür. Araştırmanın sonuçlarına göre kişilik bozuklukları kriterleri ile suça yönelik tutumlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş ve öfkenin bu ilişkiye aracılık ettiği ancak duygu düzenleme güçlüğünün aracılık etkisinin bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of anger and emotion regulation difficulties in the relationship between personality disorder criteria and attitudes towards crime was examined and tested using the structural equation modeling technique. Since the dependent variable of the research is attitudes towards crime, the sample was formed by random assignment method to include 200 participants convicted in prison and 200 participants from outside the prison. Only males were included in the sample so that there was no gender difference between the groups. In addition, it was noted that there was no difference in terms of education levels. The independent variable was measured by the SCID-II scale, which measures personality disorder criteria, the dependent variable was measured by the Attitudes Towards Crime scale, and the mediating variables were measured by the Existential Anger Scale, Trait Anger Scale, and Difficulty in Emotion Regulation Scale. According to the results of the study, a significant relationship was found between personality disorders criteria and attitudes towards crime, and it was concluded that anger mediated this relationship, but difficulty in emotion regulation did not have a mediating effect.