İşletmelerde birleşme yöntemleri ve bir uygulama örneği
Corporate mergers
- Tez No: 72836
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Günümüzde dünya pazarları hızla bütünleşmeye gitmekte ve artık tek bir pazardan, tek bir ekonomiden söz edilmektedir. İletişim ve ulaşım araçlarının, teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi, değişen şartlara uyum sağlayabilmek ve dünya pazarında varlığını sürdürebilmek isteyen işletmeleri birleşmeye itmektedir. İşletme birleşmeleri; bir işletmenin diğer bir işletme veya işletmelerin tamamını ya da bir bölümünü ele geçirerek yönetimlerini kontrol altına alması, ya da işletmelerin bir araya gelerek yeni bir işletme kurmaları yönündeki işbirlikleridir. Bir işletmenin diğer bir işletme veya işletmeleri tüm aktif ve pasifleriyle satın alması“ Satın Alma ”« Acquisition »; iki veya daha fazla işletmenin tüzel kişiliklerini kaybederek yeni bir işletme kurmaları ise“ Birleşme ”« Merger » olarak tanımlanır. Ancak uygulamada“ Birleşme ”terimi her ikisini kapsayacak biçimde kullanılmaktadır. Birleşmelerin altında yatan nedenler çok çeşitlidir: Teknoloji transferi sağlamak, yeni pazarlara girmek, finansal zorluklan gidermek gibi. Konu, hızlı bir ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek, dışarıya açılmak ve A.T.' na tam üye olmak isteyen Türkiye için de oldukça önemlidir. Türk işletmeleri ileride büyük işletmelerle rekabet edeceklerini düşünerek birleşme yoluna gitmektedirler.İşletme birleşmeleri ile ilgili olarak bir çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada da işletmelerin birleşme yöntemleri, birleşmelerin nedenleri, dünyada ve Türkiye' de birleşme faaliyetleri ve birleşmelerin finansal analizi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the present time, the world proceeding towards a single market. Stupefying development of the means of communications, transport and the technology enforces the businesses who would like to be able to keep pace with the changing conditions and to survive in the world market, to merge. Mergers are the cooperations in which a business controls their management by getting hold of the whole or part of another business or businesses, or businesses come together to establish a new business. Purchase of a business or businesses by another business with all their assets and liabilities is defined as“ Acquisition ”; and the establishment of a new business by two or more businesses in which they lose their corporate personalities is termed as“ Merger ”. But in practice the term“ Merger ”is used to contain both. The reasons underlying the mergers are so diversified: to provide technology transfer, to enter new markets, to eliminate financial difficulties. The subject is so important for Turkey, who would like to achieve a rapid economic development, to open up to international markets and to become a full member of EC. Turkish businesses tend to merge considering that they will compete with large businesses in the future.Much research has been carried out on mergers. In this study we have dwelled upon the merger methods, the reasons for mergers, merger activities in the world and in Turkey and financial analysis of mergers.