ZnCo2O4 nano parçacık katkısının jelatin mos yapıların kapasitif özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of ZnCo2O4 nano particle additive on the capacitive properties of gelatin mos structure
  1. Tez No: 728396
  2. Yazar: ÜLVİYE YEŞİM DEMİRÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇAVDAR, PROF. DR. LÜTFİ ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada ZnCo2O4 nano parçacıkları sol jel yöntemi kullanılarak üretildi. ZnCo2O4 yapısı X ışını kırınım cihazı, taramalı elektron mikroskobu ile yapısal ve morfolojik karakterizasyonu yapıldı. Katkısız ve ZnCo 2 O 4 ağırlıkça %1 ve %5 oranında jelatine katkı yapılarak, 100 düzleminde yönlenmiş n tipi Si kristal üzerinde döndürmeli kaplama yöntemi kullanarak katkısız ve katkılı MOS yapı Schottky diyotlar oda sıcaklığında üretildi. Üretilen MOS yapıların 1 kHz-1,5 MHz frekans aralığında, 0-2 V arası 0,2 V aralıklarla kapasite (C-f) ve iletkenlik (G-f) ölçümleri oda sıcaklığında alındı. Ayrıca diyotlar (-5V) – (+5V) aralığında, 30 kHz-1 MHz frekans arası 20 kHz-200 kHz aralıklarla kapasite (C-V) ve iletkenlik (G-V) ölçümleri alındı. Bu değerler kullanılarak seri direnç (Rs) değerleri ve düzeltilmiş kapasite, düzeltilmiş iletkenlik değerleri voltaja ve frekansa bağlı olarak hesaplandı. Elde edilen sonuçlara göre katkı oranı arttıkça kapasite ve iletkenlik değerlerinin arttığı bulundu. Rs değerlerinin genel olarak artan frekans ile azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
ZnCo2O4 nanoparticles were synthesized using the sol gel method. Structural characterization of the ZnCo2O4 nanoparticles was performed using X-ray diffractometer (XRD) and scanning electron microscopy (SEM). ZnCo2O4 was doped with pure, 1% and 5% by weight gelatin and the films were coated on the n type silicon crystal using spin coating method. Capacitance (C-f) and conductance (G-f) values of Al/Gelatin-ZnCo2O4/n- Si/Al Schottky diodes were measured in the 1 kHz-1.5 MHz frequency range, with 0.2V steps in the 0-2V range, at room temperature. In addition, capacitance (C-V) and conductance (G-V) measurements were performed at room temperature, in the (-5V) – (+5V) range, with 20 kHz-200 kHz steps in the 30 kHz-1 MHz frequency range. By using these values, the series resistance (Rs) values were calculated. The corrected capacitance and corrected conductance values were determined depending on the voltage and frequency. According to the obtained results, it was found that the capacitance and conductance values increased as the doped ratio increased. It was observed that Rs values decreased with increasing frequency depending on the frequency.