Kireçli alkalin topraklarda mikrobiyal gübre (Bacillus spp) ve çiftlik gübresi uygulamalarının marul bitkisinin (Lactuca sativa L.) beslenme durumu ve verimi üzerine etkisi
Effect of microbial fertilizer (Bacillus spp) and farmyard manure applications on nutritional status and yield of lettuce (Lactuca sativa L.) in calcerous alkaline soils
  1. Tez No: 728397
  2. Yazar: MUSTAFA ENSAR SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştrmanın amacı, kireçli alkalin toparakta Bacillus spp. içeren mikrobiyal gübre ile organik gübre uygulamalarının marul bitkisinin (Lactuca sativa L.) beslenme durumu ve verimi üzerine etkisi belirlemektir. Araştırma İzmir ili Tire bölgesinde“Maritima”marul çeşidi ile yürütülmüştür. Tarla denemesi tesadüf blokları deneme desenine göre 5 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Mikrobiyal gübre fide dikim döneminde 100 g da-1 dozunda, çiftlik gübresi ise 100 kg da dozunda uygulanmıştır. Deneme sonuçları mikrobiyal gübre ve çiftlik gübresinin birlikte uygulanmasının marul bitkisinin gelişim parametreleri, beslenme durumu ve verimi üzerinde önemli etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this stuıdy is to determine the effect of microbial fertilizer containing Bacillus spp. and organic fertilizer applications on the nutritional status and yield of lettuce plant (Lactuca sativa L.) in limy alkaline soil. The research was carried out with the“Maritima”lettuce variety in the Tire region of Izmir. The field experiment was designed randomized block design with 5 replications. Microbial fertilizer was applied at the level of 100 g/da and farm manure was applied at the level of 100 kg/da during the seedling planting period. The results of the study showed that the combined application of microbial fertilizer and farm manure had a statistically significant effect on growth parameters, nutritional status and yield.