Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin teslim borcunu ifada temerrüdü
Time of delivery debt of contractor on building construction contract in return for share plot
- Tez No: 498868
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR EMRE GÖKYAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri, karma nitelikte sözleşmelerdendir. Yargıtay'ın çift tipli olarak nitelendirdiği bu sözleşmelere, taşınmaz satımı ve eser sözleşmelerine ilişkin hükümler kıyasen uygulanmaktadır. Uygulamada sıkça karşılaşılan arsa payı karşılığı inşaat sözleşmelerinden kaynaklanan birçok uyuşmazlık yaşanmasına rağmen konuya ilişkin bağımsız bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Kıyasen uygulanan kanun hükümleri ise konunun nitelendirilmesinde ve uyuşmazlıkların çözümünde yetersiz kalmaktadır. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmeleri konusunda taraflar arasında sıklıkla uyuşmazlığa neden husus, inşaatın teslimine yöneliktir. Bu nedenle çalışmamızda öncelikle yüklenicinin teslim borcunu ifa zamanı, sonrasında ise yüklenicinin bu borca aykırı davranılmasının hukuki sonuçları ve arsa sahibinin sahip olduğu haklar üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction agreement in return for share plot are qualified as a form of mixed contract. In these contracts that Supreme Court qualified as double typed contracts, the rulings relating to sale of estate property and contract of work are ruled in comparison. In regardless of the fact that there has been substantial amount of conflicts occurs in the application of the construction agreement in return for share plot,there is still a lack of independent legal regulation on the subject of matter. Comparative ruling of the law judgements, is insufficient in the qualification of the subject as well as in the solution conflicts. Subject of conflict is mostly delivery of building at building construction contract in return for share plot. Therefore it is pointed on time of delivery debt, legal consequences of breaching the obligation and rights of landowner.