Şifreleme etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel problem çözmeye yönelik görüşlerine ve tutumlarına etkisi
The effect of encryption tasks on 8th grade students' views and attitudes towards mathematical problem solving
- Tez No: 728424
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YEŞİLDERE İMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı şifreleme etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin matematik problemi çözmeye yönelik görüşlerine ve tutumuna etkisini incelemektir. Bu bağlamda şifreleme etkinlikleri tasarlanarak , uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilerde matematiksel problem çözmeye yönelik tutum ve görüşlerinde anlamlı farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. İlgili literatürün taranmasıyla 6 etkinlik tasarlanmıştır. Araştırmada hem nicel hem de nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Veri toplama araçlarından ilki tutumlarındaki değişimi incelemek için Çanakçı (2008) tarafından geliştirilen 19 maddeden oluşan 5'li likert tipi Matematik Problemi Çözme Tutum Ölçeği (MPÇTÖ)'dir. Ölçek, iki boyutlu olup ilk boyutunda yer alan 10 madde öğrencilerin problem ve problem çözmeyle ilgili hoşlanma tutumlarını (Hoşlanma Boyutu), ikinci boyutunda yer alan 9 madde ise öğrencilerin problem çözerken kendi, öğretmen ve süreç ile ilgili tutumlarını (Öğretim Boyutu) ölçmektedir. Diğer veri toplama aracı ise Armour-Thomas ve Hoynes (1988) tarafından geliştirilen“Student Thinking About Problem Solving Scale (STAPSS)”ölçeğidir. Masal, Takunyacı ve Agaç tarafından Türkçe'ye Öğrencilerin Problem Çözme Hakkındaki Düşünceleri Ölçeği olarak uyarlanmıştır. Süreç boyu kullanılacak olan gözlem formu ise araştırmacı tarafından geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of encryption tasks on the views and attitudes of 8th grade students towards solving mathematics problems. In this context, cryptographic tasks were designed and it was examined whether there were any significant differences in students' attitudes and views towards mathematical problem solving before and after the application. 6 tasks were designed by scanning the related literature. Both quantitative and qualitative data collection techniques were used in the research. The first one of the data collection tools is the a likert-type attitude scale (Mathematics Problem Solving Attitude Scale-MPSAS), consisting of 19 items developed by Çanakçı (2008) to examine the change in attitudes. The scale is two-dimensional and 10 items in the first dimension measure students 'liking attitude towards problem and problem solving (Liking Dimension), while the 9 items in the second dimension measure students' attitude towards their own teacher and process (Teaching Dimension). Another data collection tool is the“Student Thinking About Problem Solving Scale (STAPSS)”scale developed by Armor-Thomas and Hoynes (1988). It was adapted to Turkish by Masal, Takunyacı and Agaç as the Scale of Students' Opinions about Solving the Problem. The observation form to be used throughout the process was developed by the researcher.