Ovaryum kanserli yumurta tavuklarında kurkuminin N-ras gen ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of curcumin on N-ras gene expression in egg chicken with ovarian cancer
  1. Tez No: 728426
  2. Yazar: CANBERK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kanser nesiller boyu süregelen genetik bir hastalıktır. Kanser, normal hücrenin DNA yapısını bozarak hücreyi anormal bir duruma göndererek devamlı bölünmesini sağlayarak kontrolsüz hücre bölünmesi olarak tanımlanabilir. Kanser hastalığının tedavisi yardımcı tedaviler ile desteklenerek yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bitkisel kaynaklı tedaviler ile de desteklenebilmektedir. Ovaryum kanseri çoğunlukla kadınlarda görülen ölümcül kanserlerden biri olarak görülmektedir. Genellikle hormon baskılayıcı ilaçlar, çocuk doğurmama veya BRCA geninde görülen mutasyon sonucunda oluşabilmektedir. Son zamanlarda geçmişte hastalıklara etkisi gözlemlenen bir baharatın kanser üzerinde de olumlu bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Kurkumin olarak adlandırılan zerdeçal (Curcuma longa) bitkisinden elden edilen bu madde antibakteriyel, antiviral ve antidiyabetik etkilerinin yanı sıra antikanser etkisi de görülmektedir. Antikanser etkisinde kurkumin kanserli hücredeki genleri upregülasyon ya da downregülasyon yoluyla apotoza gönderebilir veya DNA tamir mekanizmasını devreye sokarak hatalı genin düzenlenmesini sağlar. Bizim yaptığımız çalışmada kurkuminin ovaryum kanserinde etkisi görülen N-Ras geni ekspresyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda 104 haftalık 270 adet White Leghorhn tavuk kullanılmış, bu tavuklar 0, 200, 400 mg/kg doz kurkumin verilecek şekilde 3 gruba ayrılmıştır. Çalışma sonrasında tavuklardan almış olduğumuz kan örneklerinden DNA ektraksiyonu yapıldı ve hemen ardından DNA izolasyonu yapılmıştır. PCR ile belirlemiş olduğumuz gen bölgeleri çoğaltıldı. DNA sekanslamasında Sanger metodu kullanılarak yapılmıştır. Bulgular göz önüne alındığında kurkumin verilen gruplarda nükleotid değişimlerinin azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak kurkumin hatalı nükleotidin değişmesi için DNA tamir mekanizmasını devreye sokarak tümör boyutunun küçülmesini ve kontrol altına aldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer is a genetic disease that lasts for generations. Cancer can be defined as uncontrolled cell division by disrupting the DNA structure of the normal cell, sending the cell to an abnormal state and causing it to divide continuously. The treatment of cancer is supported by adjunctive treatments. In addition, it can be supported by herbal treatments. Ovarian cancer is seen as one of the deadly cancers mostly seen in women. It usually occurs as a result of hormone-suppressing drugs, infertility or mutation in the BRCA gene. Recently, it has been observed that a spice, which has been observed to have an effect on diseases in the past, also has a positive effect on cancer. This substance obtained from the turmeric (Curcuma longa) plant, called curcumin, has antibacterial, antiviral and antidiabetic effects as well as anticancer effects. In its anticancer effect, curcumin can send the genes in the cancer cell to apoptosis by upregulation or downregulation, or by activating the DNA repair mechanism, it ensures the regulation of the faulty gene. In our study, we investigated the effect of curcumin on the expression of the N-Ras gene, which has an effect on ovarian cancer. In our study, 270 White Leghorhn chickens at 104 weeks of age were used, and these chickens were divided into 3 groups to be given 0, 200, 400 mg/kg curcumin. After the study, DNA extraction was performed from the blood samples we took from the chickens and DNA isolation was performed immediately afterwards. The gene regions that we determined by PCR were amplified. DNA sequencing was done using the Sanger method. Considering the findings, it was observed that nucleotide changes decreased in the groups given curcumin. As a result, it has been revealed that curcumin activates the DNA repair mechanism to change the faulty nucleotide, thereby reducing the size of the tumor and controlling it.