1919-1922 yılları arasında İzmir'de iktisadi durum
The economic aspect of İzmir between 1919 and 1922
  1. Tez No: 72843
  2. Yazar: BÜLENT DURGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
I“ ÖZET Bu araştırmanın amacı, 1919- 1922 Yıllan Arasında İzmir'de İktisadi Durum'un göstermiş olduğu özellikleri ortaya komaktır. 1919'da Yunanistan'ın İzmir'i işgal etmesinden, şehirin 1922'de Türk ordusunca kurtarılışına kadar geçen bu süreç içinde kentin ekonomik yaşantısında belirgin bir canlanma olduğu gözlenmektedir. Andolu'nun batıya açılan ticari kapısı olma özelliğini üzerinde barındıran izmir incelediğimiz dönem öncesinde I. Dünya Savaşı'nı ve ”Milli İktsat“ görüşünün hakim olduğu dönemleri yaşamış, Mondros Mütarekesinin imzalanmasıyla ekonomik hakimiyetini yeniden azınlıklar ile yabancılara teslim etmiştir. Sözde asayişi sağlamak maksadıyla yapılan Yunan işgaliyle birlikte, her alanda olduğu gibi bansın canlandırdığı izmir'in ekonomik yaşantısına da Yunanlılar hakim olmuşlardı. Ancak bu canlılık, geçmişte olduğu gibi izmir'de yaşayan Türklere hiç bir şey kazandırmayacaktır. İncelememizi yaparken, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki belgelerden, dönemin gazete ve dergilerinden, konumuzu içeren daha önce yapılmış araştırmalardan ve makalelerden, anı türünde yayınlanmış eserlerden faydalandık. İnceleme konumuzu oluşturan ”1919- 1922 Yıllan Arasında İzmir'de İktisadi Durum"u ortaya koyabilmek için araştırmamızı üç bölümde ele aldık:^ Birinci bölümde : Tarihsel Gelişim Sürecinde İzmir İkinci bölümde : 1919- 1922 Yıllan Arasında İzmir'de İktisadi Durum Üçüncü bölümde : Sosyal Durum ve İşgalin Etkileri ele alınmıştır. Araştırmamızda bazı bilgileri, okuyucuya daha kolay ulaşabilmesi maksadıyla, tablolarla vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The aim of this search is to point out the Economic Aspect of İzmir Between 1919 and 1922. We observe significant increasing of economic activities of the city in the interval between the ivasion of Izmir by Greek Army in 1919 and the rescue of the city by Turkish Army in 1922. Izmir, that carries the speciality of being a trade window of Anadolu which opens to the west, has testified I. World War and the term of dominant opinion that“National Economy”before the time we mention on it, with the signiture of Mudros Armistice cristian elements and levantens took over the control of economic activities in the city. Together with Greek invasion which is made with the purpose of so-called reestablisment of security in Izmir, as it happened in all respects Greeks handled the control of increasing economic activities. As in the past, this increasing of economic activity would have gained nothing to Türk community. While searching the matter, we used documents in Ottaman Archive, newspapers and magazins of the period, previouly written scientific books and articles which cotribute to our term, and the materials which are writeen with the purose of diary. In order to explain the situation we examined the subjet that is named as“The Economic Aspect of İzmir Between 1919 and 1922”in three chapters:Chapter 1; İzmir, During The Period of Historical Development Chapter 2;The Economic Aspect of Izmir Between 1919 and 1922 Chapter 3; Social Situation and The Effects of invasion In this study, in order to reach easly to reader, we presented the statistical infomations, in tables.