1929 Dünya ekonomik bunalımının İzmir ekonomisine etkileri
The Effects of 1929 world economic crisis on İzmir economy
  1. Tez No: 72844
  2. Yazar: ÜLKER ZENGİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
m ÖZET Bu araştırmanın amacı, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımının tzmir Ekonomisi'ne olan etkilerim ortaya çıkarmaktır. 1929'da Amerika'da başlayan buhran, dünya devletlerini dalga dalga etkisi altına alırken, Türkiye'de bu buhrandan payına düşeni alacaktır. I.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gibi ardarda savaşlardan çıkan Türk Ekonomisi kendini toparlayamadan ikinci bir darbeyi daha yiyecektir. Türkiye Ekonomisi'nin dünyaya açılan penceresi olan İzmir'de bu ekonomik krizden oldukça fazla etkilenecektir.Çünkü İzmir limanı genel olarak Türkiye'nin, bölgesel olarakta Ege'nin dünya ile bağlantısını sağlamaktadır.Böyle büyük bir ihracat ve ithalat limanı olan İzmir'de buhrandan payına düşeni almaktan kaçınamayacaktır. Araştırma yapılırken, dönemin ekonomik olaylarım içeren bilimsel kitaplar, makaleler ile dönemin gazete ve dergilerinde yer alan haberlerden ve ilgili yazılardan yararlanılmıştır. Bu çalışmada 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı'nın izmir Ekonomisine Etkileri dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde; Türkiye'deki etkileri, ikinci bölümde; Ege Bölgesi üzerindeki etkileri, Üçüncü bölümde; İzmir Ekonomisi üzerindeki etkileri, Dördüncü bölümde; Kriz için alman önlemler, ele alınmıştır. Çalışmada okuyucuya istatistiki bilgi olması açısından tablolara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this search is to bring to light the effects of 1929 World Economic Crisis on Izmir Economy. While the crisis which appeared in 1929 in America was effecting the whole world in waves, it was obvious mat Turkey would have to take her share, thus her economy would be shocked one more time right after the l.st World War and the Independence War without being recovered. As a result of this happening, Izmir which is the window of Turkish Economy opening to the World would be effected pretty much,since İzmir Harbour plays a big role in export and import for whole Turkey an Agean region in general, the city would not be able to avoid herself from this crisis. While searching the matter, scientific books and articles have been used as source as well as the newspapers of the period. In this study, the effects of 1929 World Economic Crisis on İzmir Economy have been examined in four chapters. Chapter 1; Effects on Turkey, Chapter 2; Effects on Agean Region, Chapter 3; Effects on Economy of İzmir, Chapter 4; Measures taken for the crisis, In this study, in order to give more statistical information to readers, some informative tables have been used.