Türkçe öğretmenlerinin yapım eklerinin öğretimine dair duyarlılıklarının belirlenmesi
Determining turkish teachers' sensitivity to teaching constructional supplements
  1. Tez No: 728440
  2. Yazar: NURCAN SAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe öğretmenlerinin yapım eklerinin öğretimine dair duyarlılıklarını belirlemektir. Var olan kayıt ve belgeleri tarayarak yeni veri toplamaya yarayan nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, Türkçe öğretmenlerinden veri toplanmış ve bu veriler söz konusu yöntemle incelenmiştir. Çalışmanın nicel verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket vasıtasıyla öğretmenlerden toplanmıştır. Ölçme aracı üç bölüm hâlinde düzenlenmiştir. Her bir bölüm kendi içinde alt maddelere ayrılmıştır. Araştırmanın örneklemini Antalya ili Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez ilçelerindeki ortaokullarda çalışan Türkçe öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmaya anketle dahil olan katılımcı sayısı 176'dır. Nitel veri toplayabilmek amacıyla da araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış mülakat uygulanmıştır. Ön uygulama için Türkçe öğretmenleriyle görüşülmüş ve gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra mülakatın uygulanmasına geçilmiştir. Araştırmanın sonucunda, uygulanan anket ve mülakattan elde edilen sonuçların birbirini destekler nitelikte olduğu görülmüş, öğretmenlerin yapım eklerinin öğretimine dair duyarlılıklarının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan araştırma, ana ve alt başlıklar olarak öğretmenlerin duyarlılıklarını gösteren sonuçlar barındırmaktadır ve bu sonuçlar Türkçe öğretmenlerinin yapım eklerinin öğretimine dair duyarlılıkları hakkında bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the sensitivity of Turkish teachers about the teaching of constructive suffixes. In this study, in which the descriptive survey method, one of the quantitative research methods that is used to collect new data by scanning existing records and documents, was used, data were collected from Turkish teachers and these data were analyzed with the said method. The quantitative data of the study were collected from the teachers through a questionnaire developed by the researcher. The measuring instrument is organized in three parts. Each section is divided into sub-items in itself. The sample of the study consists of Turkish teachers working in secondary schools in Antalya province Muratpaşa, Konyaaltı and Kepez districts. The number of participants included in the survey with a questionnaire is 176. In order to collect qualitative data, a semi-structured interview prepared by the researcher was applied. For the preliminary application, Turkish teachers were interviewed and after the necessary arrangements were made, the implementation of the interview was started. As a result of the research, it was seen that the results obtained from the applied questionnaire and interview support each other, and it was concluded that the teachers' sensitivity to the teaching of constructive suffixes was high. The research carried out contains results that show the sensitivity of teachers as main and sub-titles, and these results provide information about the sensitivity of Turkish teachers about the teaching of constructive suffixes.