Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanlığı kararnamesi
Presidential decree in the presidental government system
  1. Tez No: 763640
  2. Yazar: SİNEM ECE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇOBAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
2017 yılındaki Anayasa değişikliğiyle, Parlamenter sistem bırakılıp yerine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir. Bakanlar Kurulu kaldırılıp yerine yürütme yetkisi tek başına Cumhurbaşkanına verildi. Cumhurbaşkanına anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarma yetkisi verilmiştir. Böylece Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Cumhurbaşkanı, ilk elden bazı konuları düzenleyebilir. Yeni sistemle Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin uygulama alanı oldukça genişlemiştir. Ancak Cumhurbaşkanının sahip olduğu bu yetki sınırsız olmayıp Anayasal sınırlamalara tabidir. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, Anayasa Mahkemesinin denetimine de tabidir. Bu çalışmada öncelikle kuvvetler ayrılığı, hükümet sistemleri ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde yürütme organından bahsedilecektir. Sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin hukuki niteliği, normlar hiyerarşisindeki yeri ve yargısal denetimi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
With the constitutional amendment in 2017, the Parliamentary system was abandoned and the Presidential Government System was adopted. Cabinet abolished and replaced by executive power given to President alone. The president was granted the authority to issue presidential decrees through constitutional amendments. Hereby, the president can regulate some issues firsthand by presidential decree. With the new system, the application area of the Presidential decree has considerably expanded. However, this authority of the President is not unlimited and is subject to constitutional limitations. At the same time, Presidential decrees are subject to the supervision of the Constitutional Court. In this study, first of all, the separation of powers, the government systems and the executive branch in the Presidential government system will be mentioned. After that, the legal nature of the Presidential decrees, their place in the hierarchy of norms and their judicial review will be explained.