COVID-19 pandemi sürecinde genç sporcularda baş ağrısı durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of headache status in young athletes during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 728468
  2. Yazar: SİBEL SAVAŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 Pandemi sürecinde genç sporcularda baş ağrısı durumu, salgının baş ağrısını arttırıcı bir etkisinin olup olmadığı ve baş ağrısına sebep olan faktörler incelenmiştir. Çalışmamızda, baş ağrısı çekme durumlarında artış olup olmadığı, doktora başvurma durumu, ilaç kullanımı, baş ağrısı tipleri, antrenman yapmaya başladıktan sonra değişiklik gösterip göstermediği, ağrının bölgesi, baş ağrısına eşlik eden faktörler, baş ağrısını tetikleyen faktörler, baş ağrısını artırıcı faktörler ve baş ağrısı farklılıklarının belirtilerine göre sınıflandırılmasıyla ilgili sorulara yanıt arandı. Anket yöntemi ile yapılan çalışmamızın, örneklem grubunu boks sporuyla ilgilenen 46'sı kadın, 54'ü erkek olmak üzere 100 kişiden oluşmaktadır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programıyla analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini sınamak için Kolmogorov Smirnov testi uygulanmış ve verilerin normal dağılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle analizde parametrik olmayan hipotez testleri kullanılmıştır. Kruskal-Wallis testi sonuçlarına göre boksörlerin baş ağrısı çektiği süre, ağrı sıklığı, ağrının yerine göre türü, ağrının süresi ve ilaç alma sıklığına göre baş ağrısı şiddetinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Mann-Whitney U testi sonuçlarına göre genç boksörlerin baş ağrısı şiddetinin doktora başvurma durumu, bulantı, açlık, adet dönemi, fazla uyuma, deniz mahsulü yiyecekler, baş dönmesi, konuşma bozukluğu, bulantı-kusma, kulak çınlaması ve iştahsızlık değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak Covid 19 Pandemi Sürecinde genç boksörlerde baş ağrısı durumlarında artış olduğu istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the headache status, whether the epidemic has a headache-increasing effect and the headache causing factors in young athletes during the Covid-19 Pandemic process. This research conducts the differences according to the headache symptoms, whether there is an increase in headache status, doctor visit, the use of medication, the types of headache, whether it changes after training, the region of the pain, the factors accompanying,triggering and increasing the headache, and classification of the differences of headache due to symptoms.The sample group of our study, which was conducted with the questionnaire method, consists of 100 people, 46 women and 54 men, that are interested in boxing. The data obtained from the questionnaires were analyzed and evaluated with the SPSS 21.0 package program. Kolmogorov Smirnov test was applied to test whether the data showed normal distribution and it was concluded that the data were not normally distributed. Therefore, non-parametric hypothesis tests were used in the analysis. According to the Kruskal-Wallis test results; according to the duration of the headache, the frequency of pain, the type of pain, according to the location, the duration of the pain and the frequency of taking medication was determined that the severity of headaches statistically significantly differed. According to the Mann-Whitney U test results; according to the variables of consulting a doctor, nausea, hunger, menstrual period, oversleeping, seafood, dizziness, speech disorder, nausea-vomiting, tinnitus and loss of appetite was a statistically significant difference in the headache severity of young boxers was found to be. As a result, it was found statistically significant that there was an increase in headache conditions in young boxers during the Covid 19 Pandemic Process.