Köy Enstitüleri fen bilimleri etkinlik örneklerinin STEM yansımaları açısından değerlendirilmesi
An investigation of the science lesson activity examples in the Village Institute curriculum in terms of the traces of the STEM approach
  1. Tez No: 728467
  2. Yazar: ARZU IŞILDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SAYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada amaç Köy Enstitüleri 1943 öğretim programı Fen Bilimleri etkinliklerinin STEM açısından yansımalarını değerlendirmektir. Çalışmada Köy Enstitüleri 1943 öğretim programında yer alan 13 tane Fen Bilimleri etkinliği incelenmiştir. Bu etkinlikler şuan ki öğretim programı olan 2018 öğretim programında kazanım olarak tam karşılığı olan ve olmayan etkinlikler olarak gruplandırılmıştır. Etkinliklerin incelenmesi için literatürden ve Tezcan (2019)'un çalışmasından yola çıkarak STEM uygunluk kriterleri belirlenmiştir. Etkinliklerin bu kriterlere sahip olup olmadıkları dikkate alınmıştır. Bu kriterler;“Disiplinler arası entegrasyona sahip olma durumları”,“Yenilenmiş Bloom Taksonomisindeki düzeyleri”,“21.yüzyıl becerilerini içerme durumları”,“Etkinlik sonunda ortaya ürün çıkma durumu”,“Günlük hayattan bir problemi içerme durumu”şeklindedir. Etkinlikler bu beş kritere göre incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmış ve etkinlikler içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizinde kod tema alt kategorileri belirlenmiştir. İçerik analizi için belirlenen alt kategorilere bakılarak analiz tamamlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to evaluate the effects of the village ınstutes 1943 Curriculum Science activities in termsof STEM. 13 Science activities,which take port in this study. These activities have been grouped as the gains whether there are in turn of or not in the current curriculum which is 2018 one. For examination of these activities, the criteria of STEM suitability have been determinedaccording to the literatüre and Tezcan (2019) work. It is taken in to account if these activities have these qualities or not. These criteria are“The Situations that have inter disciplinary integration”,“The levels of Blomm's renovated taxonomy”,“The statusof including the 21.st century abilities”,“The situation of having aproduct at the end of the activity”,“The Status of including a Daily life problem”. The activities have been examinet according to these 5 criteria. In this researsh, document analysis method, wich is one of the qualitative research techniques, is used and tehe activities have been subjected to content analysis. In content analysis, cook thme subcategory is defined. The analysis is completed according to the subcategory. Which has been defined fort he contentanalysis. According to the research results, some suggestions have been made.